Gezi Yazıları,  Hollanda

Hollanda’nın güzeli: Zaanse Schans

Zaanse Schans, Amsterdam yakınlarında dillere destan bir güzellik. Kökleri 17.yy’a dayanan yerelleriyle birlikte hala üzerinde çalışır durumdaki eski tip, geleneksel yel değirmenleri ve tarihi evleri ile anılan bir yerleşim yeri.  1970 yılında bölgeye taşınan 35 adet ev koruma altına alınarak bir açık hava müzesine dönüştürülmüş.

Zaanse_Schans

Zaanse Schans her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapıyor.

Zaanse Schans her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapan dünyanın en eski endüstriyel alanlarından biri. 17.yy ile 18.yy arasında bölgede yaklaşık 600 aktif yel değirmeni bulunuyordu. Günümüzde ise Zaanse Schans ’taki eski tahıl ambarlarının, evlerin ve müzelerin arasında; sadece 10 yel değirmeni çalışır durumda. Eskiden Zaanse Schans köyündeki her bir yel değirmeninin kendine özgü bir işlevi vardı. Bugün müze haline getirilmiş olan ‘De Kat‘ yel değirmeninin içine girebilir ve işleyişi gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca bu değirmenden Zaanse Schans ’a panoramik bir açıdan bakabilirsiniz.

De Kat’ yani ‘Kedi’, boyalar için rüzgar enerjisiyle renklendirici üretiyor. Bulunduğu bina ise zengin bir tarihe sahip, ilk olarak 1646 ve 1696 yılları arasında inşa edilmiş. Ardından 1782 yılında bir yangın geçirmiş ve 1970’li yıllarda yeniden inşa edilmiş. De Kat’taki değirmenci Piet Kempennar, yaklaşık 30 yıldır değirmenlerde çalışyor. Her gün yeldeğirmeninin platformunun karşısına geçiyor, gökyüzüne bakıyor ve hava şartlarını inceliyor.

Piet Kempennar: ‘Bu tarz bir teknolojiyi anlayabilmek için özel bir hissinizin olması gerekiyor’ diyor.

zaanse_schans_yel_degirmenleri

Zaanse Schans ‘ın en bilinen yel değirmeni: De Kat (Kedi)

Zaanse Schans köyünde yaşamını sürdüren Kempennar, işi sırasında rüzgara çok dikkat etmesi gerektiğini biliyor çünkü bu işteki günlük üretimi ve diğer tüm detayları belirleyen en büyük etken rüzgar. Değirmenin neredeyse tüm özellikleri, rüzgara göre ayarlanıyor.

‘Bazen, bir ses duyarsınız ve bu sesin sorun yaratacağını hissedersiniz. Bazen de denizdeki dalgaları dinlersiniz ve ‘aman tanrım, rüzgar yön değiştirdi’ dersiniz, paniklersiniz. ‘

De Kat tamamı ile aktif bir boya yel değirmeni. Rüzgar güçlü olduğunda, 3 ton ağırılığındaki granit kaya kireçtaşını kuvvetle eziyor ve ince toza dönüştürüyor, ardından da renklendirici ile bir araya getiriyor.

‘Taşın ağırlığı muazzam ve dünyanın en temiz enerjisiyle güçleniyor.’ diyor Kempennar. ‘Lord’un esintisi.’

Bu doğal süreç yeni değil, bölgenin kökenlerine dayanıyor. ‘Tüm endüstriyel devrim burada doğdu,’ diyerek açıklamaya devam ediyor Kempennar.

‘Hepsi Amsterdam’dan geliyordu, 30 yıldır dünyanın ve  Avrupa’nın en önemli limanlarından biri olan Amsterdam’dan. Binlerce çeşit materyalle yüklü  gemiler Amsterdam limanına yanaşıyordu ve bu materyallerin endüstriyel işlemlere ihtiyacı vardı. İşte yel değirmenleri bu konuda imdada koştu.

zaanse_schans_degirmenler

Zaanse Schans ‘ta yel değirmenleri bir tutkudur.

Kempennar için yel değirmenleri bir tutku ve 1978 yılında değirmenci olarak çalışmaya başladığından beri, rüzgar estikçe bu sanatı devam ettiriyor. Ve elbette Zaanse Schans Hollanda’nın Altın Çağı’nı korumaya devam ettikçe.

Zaanse Schans Köyü’ne ulaşım çok kolay.

Zaanse Schans Köyü‘ne Amsterdam’dan günübirlik kısa bir ziyaret yapabilirsiniz. Trenle hızlı bir şekilde ulaştıktan sonra kısa bir mesafe yürüyebilir ya da toplu taşımaya yönelebilirsiniz. Yürümenizi şiddetle tavsiye ediyorum, çünkü çok keyifli.

zaanse_Schans_evler

Zaanse Schans’a özgü yerel hayatı keşfedin.

Zaanse Schans Köyü’nde konaklamak için kesinlikle AirBnb ya da Couchsurfing tavsiye ediyorum. Böyleylikle olağanüstü yerel yaşamı içinden keşfedebilirsiniz.

Seyahat etmeyi ve yazmayı; deneyimlerimi başka insanlarla paylaşmayı seviyorum. Yaptığım her gezi ve yazdığım her yazı bilinmeyen soruların ve tutkulu deneyimlerin bir parçası.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*