Rehberler

Zarafet ve kültür başkenti: Viyana

Viyana kimine göre soğuk, kimine göre sıcak; ama her daim kültür ve sanatın, aynı zamanda da şıklığın ve Avusturya’nın başkenti. Eserlerle dolu sokaklarıyla Viyana, mutlaka görülmesi gerekenler listenizin üst sıralarını bir hayli zorlayan harika bir kent.

Her açıdan günümüzde ve geçmişte önemli bir politik ve kültürel merkez olan Viyana, yüz yıllar boyu Habsburg Hanedanlığı’na ev sahipliği yaptı. Bu sırada Osmanlı’yla da gerek savaşlarda, gerekse masa başında bir hayli içli dışlı olan kent, günümüzde ise bize bir uçak mesafesi kadar yakın.

viyana_panoramik

Viyana’nın pahalılığından uzun uzun bahsetmeyeceğiz, sağır sultan bile duydu artık. Biz gayet ucuza, gönlümüzce gezdiğimiz bu şehirden kısa kısa notlarımızı Viyana Gezi Rehberi tadında aktaralım size.

Viyana hakkkında 4 temel bilgiyi öğren:

 1. Viyana (Almanca Wien olarak yazılır, ‘wiğyın’ diye okunur) Avusturya’nın başkenti ve en büyük şehri. Ona gereken saygıyı her daim gösterin.
 2. Habsburg Hanedanı bu şehir için çok önemli. Şehri şaha kaldıran da, mahveden de onlar. Bugün izlerini Schönbrunn Sarayı’nda hala görebilirsiniz.
 3. Tuna Nehri, pek çok Orta Avrupa Ülkesi’nde de olduğu gibi Viyana ‘nın orta yerinden akıp gitmektedir. Nehirde şöyle bir ayacıklarınızı suya değdirebilirsiniz.
 4. Dünyanın ilk psikiyatri hastanesi (Viyanalılar’ın deyimiyle deliler kulesi) burada yer alıyor. Bu çok bilinmeyen bilgiye değineceğiz tekrar.

viyana_kis

Viyana ‘da hava ve iklim:

Bu şehirden kışın uzak durulması lazım, tabiri caizse buz gibi oluyor. Hava sıcaklığı bir kez 0 derecenin üstüne çıkmaz mı? Aralık’tan Mart ayına kadar yoğun kar yağışı var. Yazları ılık, fakat bazı günler cehennem sıcakları olur. Siz iyisi mi, Mayıs gibi falan gelin.

Yeni başlayanlar için Viyana:

Tarihin önünde eğildiği kent Viyana’da, her yaştan insana dair harika aktiviteler bulunuyor. Kültür sanat etkinliklerinden tutun gece hayatına kadar günün her saati oldukça aktif ve eğlenceli bir şehir burası. Bunlara tek tek değinmeden önce şehri bazı bölümlere ayırmakta fayda var. Örneğin Innere Stadt (Eski Kent Merkezi) bunlar arasında en önemli olanı. Bu bölge de kendi içerisinde 4 bölgeye ayrılıyor ve ziyaretçilere görsel şölen sunuyor.

Diğer önemli bir bölge olan Leopoldstatd ise bugün nüfusu,yeşil ve dinlenme alanları ile Viyana’nın en eski ve önemli merkez ilçelerinden biri. Şehrin gürültüsünden ve hareketinden sıkılıp kafa dinlemek isteyenlere Tuna Nehri kenarında huzurlu bir ortam sunuyor.

Viyana’da yerel hayatı ve gündelik yaşamları gözlemlemek isterseniz, gitmeniz gereken yer Landstrasse.

schönbrunn_viyana

Viyana ‘da görülmesi gereken turistik cazibeler;

Viyana’nın görülmese gereken turistik yerlerin tamamını yazsak burdan sizin köye yol olur muhtemelen. Oldukça fazla ama biz yine de gezdiğimiz birkaç başlıca turistik güzellikten bahsetmek istiyoruz. Ancak Viyana’yı detaylı bir şekilde keşfetmek niyetindeyseniz daha kapsamlı bir rehbere ihtiyacınız olabileceğini belirtelim.

Schönbrunn Sarayı, gerek tarihi gerekse de güzelliğiyle başlıca görmeniz gereken yer (bkz:Üstteki Fotoğraf). Kimileri buraya Viyana’nın Versailles’i; kimileri de 1000’den fazla odası olması nedeniyle buraya Viyana’nın Ak Saray’ı diyormuş, bizden duymuş olma. Kocaman bir bahçesi var, görsel şölen adeta. Saray şehrin batısında ve biraz uzağında kalıyor; dolayısıyla öncelikle burayı gezerek şehir içine girişebilirsin.

Hofburg Sarayı ise Viyana’nın merkezinde yer alan ve genellikle bir çok turistin ilk uğrak noktası. Buraya uğramak ve ziyaret etmek olmazsa olmaz. Sarayın içi de dışı da bir hayli güzel, farklı eserler sunuyor. İçerisindeki bir çok müzenin Salı günleri kapalı olduğunu hemen belirtelim. İçinde en beğendiğimiz bölüm, mücevher delisi olduğumuz için Schatzkammer olmuştu; burada gerçek kraliyet mücevherlerini görmenizi tavsiye ederiz. Burası kesinlikle Viyana’yı ve Viyana’nın tarihini en iyi hissedebileceğin kültürel bir vaha. Saraya gelmişken, Heldenplatz’ta muhteşem fotoğraflar çekmeyi unutma. Aralık ayında geldiysen eğer, buradaki Christmasmarkt’da çok güzel etkinlikler ve standlar oluyor, kaçırma.

hofburg_viyana

Volksgarten ve Burgsgarten; hemen Hofsburg Sarayı’nın iki yanında yer alan harika iki park. Tam Viyana’nın merkezinde; parklar konusunda bir hayli sıkıntı yaşayan güzel Türkiye’nin güzel insanları olarak, bize harika bir dinlenme alanı sunuyor. Sarayı gezdikten sonra yaşayacağınız kültürel şoku atlatmak ve temiz bir hava almak için birebir, olağanüstü iki park.

Eğer Burgsgarten’da yeterince dinlendiyseniz, hemen yakınındaki Albertina’ya mutlaka uğramalısınız. Albertina, bugün Monet’ten Picasso ve Baselitz’e kadar bir çok sanatçının modern eserlerini bulabileceğiniz; aynı zamanda da Gustav Klimt, Albrecht Dürer gibilerin harika sergilerine göz atabileceğiniz bir sanat müzesi. Bu muhteşem galeriyi sindire sindire gezmeniz için bizce 2 saat gerekli.

Yine bu civarlarda şöyle bir Opera dinleyeyim derseniz ki Opera dinlemek Viyana’nın Haccı’dır, Staatsoper sizi bekliyor. Dünya’nın açık ara en görkemli operasıdır ki yeryüzü efsanesidir. İçeriye ucuza girmek için 90 dakika öncesinde sıraya girmeniz bizden tavsiye. Bu sürede ‘ayakta’ biletleri satılıyor ve 3-4 € dolaylarında. Giremezseniz de en azından dışarıdaki ekranlardan izleyebilirsiniz. Yok ben Opera sevmem derseniz, bir de Musikverein’ı deneyin. Klasik ve tiyatro temelli bu muhteşem müzik deneyimiyle şöyle bir kulaklarınızın pasını temizleyebilirsiniz. Ayrıca buraya 1 Ocak’ta gelme şansını yakalarsanız, Viyana Filarmoni Orkestrası’nı dinleyebilirsiniz. Buna ek olarak Wiener Konzerthaus’da gitmenizi tavsiye edeceğimiz bu kategoride yer alan bir diğer yer. Her ne kadar girişinde ırkçı bulduğumuz bir söylem; “Ehrt eure deutschen Meister, dann bannt ihr gute Geister” yani türkçesiyle ‘ Alman üstadlarınla gurur duy, kötü ruhlardan kendini koru’ olmasına rağmen, yine de görülesi.

MuseumQuartier Wien, özene bezene korunan ve onlarca müzenin yer aldığı bir bölge. İnsanı kültür ve sanattan bıktıran, bu kadar da olmaz be abi dedirten bu diyarda yaklaşık 70 ayrı müze bulunuyor. Çevrede onlarca restoran, kafe ve bar ise bu bölgeyi daha da çekici yapıyor. Analog fotoğraf bağımlıları için burası madendir.

Buradan devam edince ulaşacağınız önemli bir diğer yer ise kesinlikle Burgtheater ve Rathaus. Viyana’nın açık ara en önemli diğer sembollerinden olan Burgtheater, Gottfried Semper ve Karl von Hasenauer tarafından dizayn edilmiş ve 19.YY’da geç rönesans tarzında inşa edilmiş. Viyana’nın en büyük tiyatrosunda bir oyun izlemek harika deneyim. İzleyemeseniz de rehberler eşliğinde bu muhteşem yapıyı gezebilirsiniz.

hundertwasser_evi

Hundertwasserhaus’dan bahsetmezsek Viyana Belediye Başkanı Khadhier Tophbasch gelir döver bizi. Friedensreich Hundertwasser tarafından hayal edilen ve tasarlanan bu ev, mimar Joseph Krawina tarafından planlanmış. Ev biraz saydığımız tüm görülecek yerlere uzak kalsa da kısa bir tramvay seyahatine değer. Ev içerisindeki tuvaletleri mutlaka görmeniz lazım, gülmeyin. Bu arada burası güzel, ama Barcelona’yı gören gözler için bir Gaudi değil. Yine de Hundertwasser’yı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Son olarak da Rathaus’dan bahsetmek isteriz. Belediye binasıyla ne işimiz olur dediğinizi duyar gibiyiz, bizim de onla bi işimiz yok zaten. Tamam bina çok güzel, tarihi geniş eyvallah ama esas mühim olan nokta, kışın kar yağdığında burada muazzam bir buz pisti oluşturuluyor. Adı ‘Wiener Eistraum’ yani ‘Viyana Buz Rüyası’. Özellikle gece ışıklandırmasıyla muhteşem manzara, harika müzikler ve sıcak şarap oluyor. Şiddetle tavsiyemiz!

stephansdom

Ha bir de yazının başında iddialı bir giriş yaptık, dünyanın ilk psikolojik/mental hastanesi Viyana’da diye. Gerçekten de öyle. Eğer görmek isterseniz adı Narrenturm ve her ne kadar maziyi çağrıştırmasa da tatlı hoş bir görüntüsü var.

Bunlar haricinde Belvedere Sarayı, Aziz Stephan Katedrali (üstteki fotoğraf), Schwarzenberg Sarayı, Volksoper, Augarten vs. vs. görmeniz gereken onlarca yer var. Biz önemlilerine uzun uzun değindik, yoksa sayfalarca yazmak lazım.

Viyana ‘da ne yenir, ne içilir?

Şinitzel. Bir Viyana klişesi, gidipte yemeyeni; vatandaşı olduğu ülkeye geri almıyorlarmış biz öyle duyduk. Viyana’da kısa kısa biz ne yedik, ne içtik; fazla popüler mekanlardan uzak biraz daha yerel önerilere boğalım bakalım sizi.

viyana_schnitzelwirt

Schnitzelwirt: Figlmüller tam bir klişe ve turist tuzağı. Viyana’nın en iyi şinitzeli olduğunu iddia ediyorlar ama palavra. Bizim önerimiz Figlmüller’e göre daha az popüler, ama ondan daha güzel şinitzeller yapan, lokallerin de sık sık tercih ettiği Schnitzelwirt. Üstelik tabaktan taşarcasına bir şinitzeli 7€’ya yiyebiliyorsunuz. Daha da şinitzel demeyin bize, Viyana’nın en iyisi budur. Zaten en güzel şinitzeli anamız yapar, gerisi hikaye.

Amerlingbeisl: Bizim gibi kapalı mekanlarda yemek yiyemiyorsanız bu mekan tam size göre. Muhteşem bir bahçesi var ve yemekleri çok güzel. Oldukça romantik, vejeteryan dostu ve tamamen yerellerin tercihi. Üstelik ücretsiz Wifi var ki bunun Viyana’da ne kadar değerli olduğundan bahsetmemize gerek bile yok.

Trześniewski: Nasıl okunduğunu ne siz sorun ne biz söyleyelim bu mekan, olağanüstü sandviçler yapıyor. Yoğun turistik gezilerle boğduğunuz bir günde midenizi şahlandıracak harika yiyecekler, süper atıştırmalıklar var. 2€ dolaylarında harika bir sandviç yiyebilir, yanına da 2.5€’ya güzel bir şarap paslayabilirsiniz.

viyana_hiddenkitchen

Hiddenkitchen: Yeme içme listemizde hispterları unutmuyoruz tabii. Bu Hipsterlokal mekanımızda harika kahvaltılar, brunchlar yapabilirsiniz. Her daim taze yiyecekler ve özellikle çeşit çeşit salatalar mutlaka yenmeli. Bir şey yemesenizde adamlar 1€’ya Espresso satıyor, daha ne yapsınlar? Viyana’da başka nerede içiyorsunuz 1€’ya Espresso, bi deyiverin.

Zanoni & Zanoni: Viyana’nın en meşhur dondurmacılarından biri. Aslen İtalyan olan bu ekip, lezzeti bir sır olarak saklanan harika dondurmalar yapıyorlar. Stephanplatz’a çok yakın olması nedeniyle ara sıra popüler olabiliyor, ancak her daim muhteşem dondurmalarını tatmaya değer.

Weltcafe: Viyana’nın bizce bir güzeli, bir samimisi bu cafe. Lisede okuldan kaçıp kaçıp takıldığımız kafelerin hissini uyandıran bu mekan, Sigmund Freud Müzesi’nin birkaç adım ötesinde. Oldukça rahat bir ortamı var, Viyana’daki kasıntıdan bir hayli uzak. Üniversiteli profesörler ve hippiler takılıyor, baya da eğlenceli. Ürünlerin çoğu, kahve dahil, organik.

Phil: Şehrin gürültüsünden uzak kahve içip raflardaki kitaplar arasında kaybolabileceğiniz güzel bir öneri sana. Phil, yine hipster ortamıyla bizim çok hoşumuza gitti (alttaki fotoğraf).

viyana_phil

Hawidere: Burası ise harika hamburgerler yiyip yanında güzel bir bira içebileceğiniz Amerikan tarz bir bar. Biraz da Oldschool ve Punk havası var inceden. Karakteri ve rahatlığıyla bizden 10 puan aldı.

Naschmarkt: Tamamen lokaller arasına karışabileceğiniz ve Viyana’nın ruhunu hissedebileceğiniz harika bir Pazar yeri. Pazartesi’den Cumartesi’ye burada gönlünüzce meyve – sebze alabilirsiniz. Yalnız bir önemli not, Cumartesi çok turist oluyor. Hafta içi gelin.

Bunlar haricinde kahve içmek isterseniz Cafe Kafka, Cafe Neko ve Café & Galerie Kandinsky, turistik cazibeler yakınlarında yorulduysanız ve ucuza bir şeyler atıştırmak istiyorsanız Gragger & Cie, Bitzinger Imbiss; yöresel yemek peşindeyseniz Café Amacord bizim önerilerimiz.

Bir de  ‘ya kardeşim param var, lokaller arasında bizi süründürme’ derseniz, muhteşem bir et yemek için Plachutta, leziz şaraplar için Beaulieu, romantik bir akşam yemeği için Motto am Fluss, İmparatorlara eşlik etmek için Café Landtmann, leziz italyan mönüsü için Da Capo, kahve için Caffe Hawelka ve leziz yemekler için Vapiano Moulin Rouge tercih edilebilir. Tüm buralara takılırsanız rahat bir 2-3 milyar bırakırsınız. Viyana’nın şakası olmaz hanımlar beyler.

graben

Viyana ’da alışveriş, ne alınır?

Naschmarkt, Schwedenplatz, Brunnenmarkt pazarları; Mariahilfer Caddesi, Altman ve Kuhne, Dorotheum, Teuchtler şehrin en önemli alışveriş yerleri olarak öne çıkıyor. E haliyle baya bir kalabalık oluyor buralar. Alışveriş merkezlerini sallayın, gitmeye değmez, hiç bahsetmeyeceğiz bile. Bunun yerine Kartner, Kohlmarkt ve Graben caddelerinde bulunan mağazalarda alışveriş yapabilirsiniz. Chanel, Hermes, Hugo Boss, Louis Vuitton falan burada. Viyana‘dan alabileceğiniz hediyelik eşyalar arasında Sisi eşarpları, Mozart çikolataları ve likörleri, Gustav Klimt baskılı hediyelikler var. Bizce hiç biri beş para etmez, buradan alacağınız en güzel şey ruhunuza katacağınız kültür-sanat. Buraya gelerek müzeleri ziyaret etmek, lokallerin arasına karışmak ve tarih kokan sokaklarda kaybolmak en güzel alışveriş.

Ha bu artistik cümlelere ek olarak biz ne aldık, biz hediyelik kahve aldık burdan. Julius Meinl, Avusturya’da pek meşhur. Bizim de çok hoşumuza gitti bu kahveler ve güzel bir hediyelik olacağını düşündük. Aslına bakarsanız, lüks bir hediye bile sayılabilir! Julis Meinl am Graben, sizin de alabileceğiniz yerdir.

Viyana ‘da eğlence ve gece hayatı

Viyana’da gece hayatı, diğer Orta Avrupa ülkelerine göre bir hayli hareketli ve eğlenceli. Öncelikle niyetiniz bir şeyler içmek ve hoş sohbetse, bunun için en iyi yer açık ara 1516 The Brewing Company. Ev yapımı biralar ve leziz yemekleriyle yakında bir Viyana klişesi olabilir.

Amacınız dans etmek ve yorgunluğunuzu atmaksa, Donau Techno, Albertina Passage, Cabaret Fledermaus; Cuma geceleri Volksgarten, ve sauna’da bikinili partiler için Pratersauna bizim önerilerimiz. Sonuncusu ilgi çekici oldu, farkındayız.

Farklı bir deneyim ve gezginlerle dolu bir bar arıyorsanız da bizim favorimiz The Travel Shack şiddetle tavsiyemiz. Harika shotları, öğrenci bazlı lokal ortamı ve Pazar günleri Erasmus geceleriyle harika bir yerdir. Ayrıca akşam 8’e kadar happy-hour.

viyana_gunbatimi

Viyana hakkında hayat kurtaran ipuçları:

 • Şehrin eski duvarları üzerine inşaa edilmiş Ring Caddesi‘ni 1 No’lu Tramvaya binerek mutlaka gezin. Tramvay boyunca yerel hayatı gözlemleyebilirsiniz.
 • Before Sunrise, Viyana’da çekilmiş harika bir film. Her ne kadar eski olsa da; konusu ve muhteşem kareleriyle Viyana seyahatiniz öncesinde izlemelisiniz.
 • Havaalanından şehire otobüsle, tramvayla (CAT) ve taksiyle ulaşabilirsiniz.
 • Viyana konaklamalarınızda AirBnb’de harika daireler var, ev kiralamayı mutlaka düşünün. Ayrıca Couchsurfing aracılığıyla da harika ev sahipleri bulabilirsiniz.
 • Viyana’yı gerçekten keşfetmek istiyorsanız bol bol yürüyün, üstelik acayip ekonomi yaparsınız.
 • Stephansdom’a giriş ücretli, ancak geç romanesk tarzı Michaelerkirche ve 16.YY’dan kalma Augustinerkirche tamamen ücretsiz, bizce bunları gezin, turistlere aldanmayın.
 • Karlsplatz’taki Viyana Müzesi her ayın ilk Pazar günü ücretsizdir, denk getirin.
 • Schönbrunn Sarayı’na giremeseniz de, bahçesine giriş ücretsiz. Mutlaka uğrayın. Ayrıca Donauinsel, Burggarten, Stadtpark ve Prater’e de giriş ücretsiz.
 • Eğer şehrin tüm müzelerini keşfetmek niyetindeyseniz, Vienna Card alın. 72 saat geçerli ve tüm toplu taşıma araçlarına bu kartla ücretsiz binebilirsiniz.
 • Toplu taşıma için eğer Vienna Card’ınız yoksa, en mantıklı seçenek Wochenkarte.
 • Viyana’ya bir başka Avrupa ülkesinden gelecekseniz, Ryanair ve Niki gibi düşük bütçeli havayolu firmaları buraya uçuyor. Bunun haricinde Easyjet, Bratislava’ya uçuyor. Değerlendirebilirsiniz.
 • Viyana Üniversitesi, adından da belli olduğu üzere Viyana‘da bulunuyor ve bugün Türkiye’den bir çok öğrenci buraya üniversite hayalleriyle geliyor. Paralı bir üniversite, güzel olanakları var. Ama kötü yanı, yoldan geçen herkesi alıyorlar.

Viyana konaklama rehberi:

En uygun konaklamalara meşhur hotel arama sitelerinden ulaşabilirsiniz. Bunun haricinde en iyi anlaşmalar ve fiyatlar için, yoğun yaz sezonundan ve okul tatillerinden kaçının. Grup halinde seyahat ediyorsanız kesinlikle AirBnb tarzında siteleri deneyin. Böylece gecelik 20€ dolaylarında Viyana gibi bir şehirde konaklamayı mümkün kılabilirsiniz. Bunun haricinde Try Oh Vienna, Way to Stay ve GAL Apartments, Vienna’da yine daire kiralamak için yerel sitelerdir.

Bizim gibi hostelde kalmak niyetindeyseniz, My MojO, Believe it or Not, Kaiser23 gibi Viyana 7. Bölgede yer alan ucuz hosteller tercihiniz olsun.

Viyana mutlaka keşfetmeniz, ruhunu hissetmeniz gereken bir Orta Avrupa şehri. Buraya gelirken herşeye hazırlı olun.

Değerli fotoğrafları için Flickr kullanıcıları; R. Halfpaap, Andrey, Stephan Rebernik, Miroslav Petrasko, puihlein, Christiana Suarez ve anune|Fotogie’ye binlerce teşekkür.

Seyahat etmeyi ve yazmayı; deneyimlerimi başka insanlarla paylaşmayı seviyorum. Yaptığım her gezi ve yazdığım her yazı bilinmeyen soruların ve tutkulu deneyimlerin bir parçası.

12 Yorum

 • Onur Kutlu Gago

  Güzel bir rehber olmuş, elinize sağlık. Biz de kendimizce eklemeler yapmak istedik. Viyana deyince, UNESCO Kültür Mirası listesine girmiş kahvehane kültüründen bahsetmemek olmaz, ve tabii Avusturya’ya özel Melange kahvesinden. Biz de Tale Blog’da bu konuyla ilgili Bir Grande Türk Kahvesi Alabilir Miyim? yazısını yazmıştık, ilgilenenler bakabilir.

 • Begum

  Viyana’da yasiyorum birkac yildir, sehir degisiyor, kendim kesfetmeye firsatim olmuyor bazen vs o yuzden ara ara lokal bloglar yerine gezgin bloglarini da takip ediyorum.

  Eger viyanada yasayan birinin yardimiyla degil de gercekten kedniniz gezdiyseniz sizi ekstra tebrik ediyorum. Cidden. Neredeyse gittigim her yeri saymissiniz. Iyisiniz. Ayrica ryanairin viyanaya uctugu haric yanlis bilgi en azindan gecenin bu saatinde goremedim. (Bir de easy viyanaya da ucuyor)

  Aslinda baskasi size yardim etmis bile olsa farketmez, onemli olan sizin harika vakit gecirmeniz ve tecrubelerinizi paylasmaniz. Hayir cok bikmistim innere stadt’tan cikmayip “ay viyana cok kasinti, cok pahali.” ya da “ayy aksam 7den sonra insan yok olu bu sehie:((” diyenlerden ya da o tarz bloglara denk gelmekten. Zaten figlmüller + yaninda olumlu bi sifat gordum mu kapatiyorum.

  Icimi doktum 😀 su 1€luk espressocuyu deniyim, viyanada yoksa nerde :/

  Iyi gezmeler, belki bir gun bi ulkede rastgeliriz!

  Ps. Blog yazmaya usenmeseydim adi bu olacakti hahaha hadi iyisiniz keratalar. (Enseye saplak, ahah pardon)

  • Mertcan Kulavuz

   Selam Begüm!

   İyi dileklerin için çok teşekkür ederim. Aslında yazının üstünden bir kaç yıl geçeli oldu, dolayısıyla güncellemek gerekli. Bu konuda yardımlarına hayır demeyiz. O tarihlerde Ryanair uçuyordu aslında ama dediğim gibi muhtemelen zaman içinde iptal etmişlerdir seferleri. Hepsini kendimiz gezdik, gezilerimizde genellikle TripAdvisor, Foursquare ve Bloglar dışında yardım almıyoruz (rehber vb.). Denk gelirsek, hostellerde kalan gezginlere danışıyoruz bazen. Viyana bizde güzel anıları olan bir şehir. Seviyoruz. 🙂

 • Gokhan

  Stephansdom ucretli degildir. Gormeden gitmeyin.
  Ring trami bosverin. Vienna city bike var. kredi kartiyla kaydolmak 1 euro. Sonrasinda 1 saat ucretsiz. 2. Saat 1 euro. Artarak gider. 15 dk. Ara verirseniz saat resetlernir. Bedava yani. Hava soguk degilse baska araca gerek yok. Bisiklet ile her yere gidebilirsiniz. Prater ve donauinseli bisikletle gezmeniz tavsiye edilir.
  Yaz ise aksam tuna kiyisindaki copa cabanaya gidin.
  Turk lokantalarindan uzak durun. En iyisi turkiyede olsa kesin batar.
  Zanoni yerine onun az asaigisindaki yerel ve populer dondurmaciya gidin. Kapisinda hep kuyruk olur. Viyanadasiniz, Italya degil.
  Lunapark severseniz prateri es gecmeyin.

 • begum

  Söylediğiniz bir çok yere gittik.. Ve her biri çok güzeldi. Phil ve şinitzelci harika ! birde buz pateni yapılan yer gerçekten mutlaka görülmeli.. tarzımızın cok benzer oldugunu dusunduk ve donunce mutlaka tesekkür notu yazmalıyız dedik arkadasımla 🙂 hersey için tskkrler sayenizde daha keyifli oldu. Austrian Crossfield Pub’ı da önerebilirim.. Diğer yazılarınızı da tkip ediyor olacağiz,elinize sağlık.
  ,

  • Mertcan Kulavuz

   Merhaba Begüm!

   Güzel dileklerin için teşekkürler. Gezinizde en ufak katkım olduysa çok mutlu oldum. Viyana harika bir şehir, umuyorum en kısa zamanda tekrar giderek daha da güzelleştireceğiz bu yazıyı sizlerin de desteğiyle. Sevgiler. 😉

 • Özgür

  Gezi yazılarında uzman olduğumdan değil ama okuduğum en iyi gezi yazısıydı! Viyana’ya gitme öncesi biraz bakınayım, şehri anlayayım ve bulabilirsem birkaç yerel ünlü mekan bulayım demiştim, amacıma ulaştım:) Gittiğim şehirlerde eskici pazarlarına uğramayı çok severim, Viyana’dakine siz gitmiş miydiniz?

  • Mertcan Kulavuz

   Merhaba Özgür,

   teşekkür ederim. Viyana aklımızda hep güzel anılarla kaldı. Kültür Sanat yönü ve pahalılığı dillere destan fakat bunlara değinmeden de bir Viyana gezisi yapmak mümkün. Viyanada’ki antika pazarına gitmedik, vaktimiz olmadı. Fakat bir sonraki gidişimizde eğer uğrarsak mutlaka değineceğiz.

 • Levent Gönüldaş

  Merhaba faslını bile geçip direk konuya gireceğim,
  Yaklaşık 5 saattir Viyana gezi rehberleri vs. araştırıyorum notlar alıyorum, ama bu yazıda bulduğumu yaklaşık 10 yazının toplamında bulamadım. Anlatım dili, içeriği, ucuz opsiyonları sunman, diğer tüm herkesin 5 günde 10 bin tl harcayacağını farz eden gezi rehberlerini geride bırakmış. Gerçekten mükemmel olmuş. Roman niyetine baştan okuyabilirim. Eğer bunun gibi diğer ülkeler hakkında da yazıların varsa hepsini okumak isterim.
  İyi şanslar, saygılar.

  • Mertcan Kulavuz

   Merhaba Levent,

   harika yorumun için teşekkür ederim. Kendi keyif aldığımız şekliyle yazdık, umarım siz de aynı şekilde gezinizden keyif alırsınız 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*