Almanya,  Gezi Yazıları,  Rehberler

Almanya’nın gizli güzelliği: Kassel Gezi Rehberi

Kassel, Almanya’nın Hessen eyaletinde bulunan meşhur documenta Çağdaş ve Modern Sanatlar etkinliğinin ev sahibi, Alman Masal Diyarı’nın da başkenti olan bir şehir.  Olağanüstü parkları, müzeleri, tarihi anıtları ve kültürel farklılıkları nedeniyle her sene milyonlarca gezgin Fulda Nehri’nin etrafındaki bu görülmeye değer şehri tercih ediyor. Almanya içerisinde merkezi bir konumda olması da ulaşım açısından büyük kolaylık sağlıyor.

Yüzde 65’i yeşil alan olan bu şehirde UNESCO tarafından koruma altına alınan Bergpark Wilhelmshöhe gibi Avrupa’da da ön plana çıkmış harika parklar bulunuyor. Kış aylarında kayak turizmi, bahar aylarında yürüyüş parkurları ve yaz aylarında su sporları, golf, kaplıca gibi seçenekleriyle de yaşanılabilir bir şehir.

kassel_herkules_manzara

Kassel Hakkında Genel Bilgiler:

Kassel ; milattan sonra 913 yılında Kral Konrad’ın iki belgeye attığı imzaya yazmış olduğu Chasella  ismine dayanıyor.  Yıllar boyu Hesse-Kassel olarak anılan şehir, 19. Yüzyıl’a kadar protestanların katoliklere karşı direndiği bir başkent olmuş. 19. Yüzyıl itibariyle Vesfalya Krallığı’nın önemli şehirlerinden biri olan Kassel ’de , Grimm Kardeşler de uzun bir süre bulunmuş ve çoğu masalını burada yazdıkları biliniyor. Şehirin her bir köşesinde Grimm Kardeşler’in esintilerini görmek güzel bir duygu. Bugün onları anmak ve anılarını yaşatmak amacıyla şehrin en güzel noktasında Rokoko stilinde bir Bruder-Grimm Müzesi de bulunuyor.

Yıllarca şehirde üretilen tank, savaş uçakları, silah ve demiryolu hizmetleri; Almanya’daki merkezi konumu; ve şehrin en yüksek noktasında toplanan Alman Ordusu nedeniyle 2. Dünya Savaşı sırasında bölgenin yaklaşık %90’ı müttefikler tarafından bombalanmış ne yazık ki. 10.000 insanın bu saldırılarda öldüğü ve 150.000 insanın da evsiz kaldığı söyleniyor, korkunç bir tablo! Bu rakamlarla birlikte Kassel, Almanya’nın İkinci Dünya Savaşı’nda en çok kayıp verdiği şehirlerden bir tanesi.

Şehirde Frediricianum, Orangerie ve birkaç tarihi bina haricinde neredeyse tüm yapılar yerle bir olmuş. Bu nedenle şehir 1950’li yıllarda yeniden o günün şartları ve mimarisiyle hızlıca onarılmış; günümüze ulaşmış. Şehrin sokaklarında dolaşırken soğuk savaş günlerini kolayca hissedebiliyorsunuz. Gri, balkonsuz ve aceleyle yapılmış binalar; bilinçli ancak sıkıcı bir kentleşme ve şehir merkezindeki betonlaşma kolaylıkla farkediliyor.

Federal Almanya kurulduğunda Bonn başkent yapılmadan önce de Kassel’in uzun süre başkent olması için çaba sarfedilmiş, ancak bu güzel şehrin konumu nedeniyle Doğu Almanya’ya yakın oluşu Almanlar’ı Bonn şehrine yönlendirmiş.

kassel_ulasim_herkules

Kassel Ulaşım Rehberi:

Almanya’nın merkezinde oluşu ve demiryolu ağının çok gelişmiş olması nedeniyle Kassel’e rahatça ulaşabilirsiniz. Kassel’de Calden havalimanı bulunuyor ancak henüz buraya uçuşlar başlamadı. Bu yüzden Hanover ya da Frankfurt havalimanlarına ulaşarak; buradan trenle ya da otobüsle Kassel’e geçebilirsiniz. THY, Pegasus, SunExpress, Germanwings ve Lufthansa neredeyse haftanın her günü bu iki havalimanına da İstanbul üzerinden uçuşlar düzenliyor.

Kassel’e trenle ulaşmak için 2 istasyon bulunuyor. Bunlardan biri Kassel-Wilhelmshöhe Bahnhof ( ICE-Bahnhof); diğeri ise Hauptbahnhof. ICE-Bahnhof’a sadece hızlı trenler geliyor. Bu trenlerin fiyatı 40 Euro civarında. Benim tavsiyem; Frankfurt’tan Kassel-Hauptbahnhof’a  2. Sınıf trenlerle gelmeniz. Hessenticket alarak bileti 5 kişi kullanabilir ve daha uygun fiyata gelebilirsiniz.

Ben Kassel’e ulaşımlarımda genellikle Frankfurt Havalimanı’nı tercih ediyorum. Hanover Havalimanı’na göre biraz daha karmaşık ancak daha avantajlı. Bir kere uçuş süresi olarak mesafeyi yarım saat azaltıyor, uçak korkusu olanlara bir nebze daha faydalı olabilir. Bunun haricinde Hessenticket alarak dört kişi daha buluyorum ve normalde hızlı trenle 40 Euro’ya gidilen mesafeyi sadece 8 Euro’ya gidiyorum. Siz de bu şekilde seyahat ederek bütçenizi rahatlatabilirsiniz. Ayrıca doğrudan Kassel’e giden trenler, Frankfurt Havalimanı’na kadar geliyor. Hanover’de ise tramvayla istasyona gitmek durumundasınız.

Kassel Toplu Taşıma ve Şehir İçi Ulaşım Rehberi:

Kassel’de şehir içi ulaşım ağı NVV ve KVG firmaları tarafından yönetiliyor. Toplu taşıma olarak 3 adet ulaşım aracı var; bunlar Otobüs, Tramvay (Gri) ve S-Bahn (Mavi). İki firmanın da internet siteleri ya da Android ve iOS uygulamaları üzerinden dakika dakika seferlerine ulaşabilirsiniz. Königsplatz şehrin S-Bahn ve Tramvay aktarma istasyonu; ve buradan şehir içindeki tüm noktalara tramvay bulabilirsiniz. Am Stern durağı ise; hem otobüs hem tramvay aktarma durağı. İkisi ard arda gelen duraklar ve bu noktalardan şehirdeki tüm destinasyonlara ulaşabilme şansınız var.

Kassel ‘de çeşitli toplu taşıma biletleri bulunuyor. Tüm biletleri trenlerin içinden ve istasyonlardan temin edebilirsiniz.

  • Einzelticket: (Kurzstrecke) Kısa süreli tek kullanımlık bilet. Sadece 3 durak gidebilirsiniz. Ücreti:€1,60
  • Einzelticket: Tek kullanımlık bilet. İstediğiniz kadar durak gidebilirsiniz. Ücreti: €2,80
  • Hessenticket: 5 kişilik grup için tek günlük sınırsız kullanım imkanı sağlayan günlük bilet. Ücreti:€33. Bu biletle aynı zamanda Hessen Eyaleti içerisinde de yolculuk yapabilirsiniz.
  • Multiticket: Tek günlük sınırsız bilet, 7€. İki kişi kullanılabilir.

Kassel’de Erasmus Öğrencisi iseniz dönemlik bilet alma şansınız var. Aldığınız dönemlik biletlerle şehir içindeki tüm toplu taşıma araçlarına ücretsiz binebileceğiniz gibi; Göttingen, Hann.Münden, Eisenach, Fulda gibi yakın şehirlere giden bölgesel trenleri de ücretsiz kullanabilirsiniz. Ayrıca Kassel Erasmus Rehberi‘ne göz atmanızı tavsiye ederim.

Tüm biletler için geçerlilik süresi sabah 05.00’dan akşam 22:00’a kadar. Cuma ve Cumartesi akşamları ise 24:00’a kadar geçerli. Bilet almazsanız ve kontrol sırasında yakalanırsanız cezası €40. Sık sık kontrol yapıldığını belirtmekte fayda var. Genellikle Türkiye’den gelen öğrenci arkadaşlarımız trenlere kaçak biniyorlar ve sık sık yakalanıyorlar. Bu sırada yapılan işlemlerde Pasaport ve Vize bilgilerinizin alındığını; bundan sonraki vize başvurularında da bu illegal davranışın göz önünde bulundurulacağından emin olabilirsiniz.

Şehirdeki bir diğer ulaşım araçları ise Taxi ve Minicar. Taksiler oldukça modern ve yüksek ücretli tarifeleri var. Minicar’lar ise 2. Sınıf eski araçlardan oluşan ve bütçe dostu, uygun fiyata hizmet veren taksilerdir. Benim favorim kesinlikle Minicar. Genellikle kendi Almanca seviyeme yakın göçmen şöförleri nedeniyle her zaman çok sevmişimdir. Türkiye’deki samimi taksici muhabbetlerini bunların içerisinde yaşayabilirsiniz.

kassel_07

Kassel Gezilecek Yerler:

Fulda Nehri kıyısında şahane bir doğa içine ve eşi benzeri olmayan bir coğrafyaya kurulan Kassel; turistlerin uğrak bir noktası. Bu nedenle şehir turistlerin her yere kolayca ulaşabileceği bir ulaşım ağına sahip olduğu gibi; anlaşılır ve görülmeye değer kültürel değerlere de sahip.

Bergpark-Wilhelmshöhe:

Muhteşem bir ormana ve doğal yaşama sahip bu park aslında tüm bir  gününüzü ayırabileceğiniz ve onlarca eser görebileceğiniz bir kompleks olarak ön plana çıkıyor. Bir yamaçta yer alan bu park, Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise 2. En büyük parkı.  2013 Yılı’nda Kassel’de Erasmus Öğrencisiyken; bölge UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne dahil edildi. Bu yüzden 40 gün 40 gece Kassel’de kutlamalar yapıldı diyebilirim. Kasselliler bununla gurur duyuyorlar. Wilhelmshöhe Sarayı, Herkules Anıtı ve Löwenburg bu parkta ön plana çıkan ve mutlaka görmeniz, yaşamanız gereken yerler.

  • Wilhelmshöhe Sarayı: 1786 yılında 9. Wilhelm tarafında kurulmuştur. Saray şu anda müze olarak kullanılmakta ve Grek-Roman eserlerine ev sahipliği yapmaktadır. Yine saray içerisinde düzenli olarak resim galerileri sergilenmektedir. Neredeyse her haftasonu sarayın bahçesinde festivaller düzenlenmektedir. Königsplatz’tan 1 Numaralı tramvaya binip Wilhelmshöhe Durağı’nda indikten sonra dik bir yamaçtan bu saraya ulaşabilirsiniz. Yamacın devamında da Herkules yer alıyor.
  • Herkules: Şehire tepeden bakan ve şehrin her noktasından görülebilen Herkules Anıtı; açık ara Kassel’in simgesi. Kassel’in her köşesinde; ya da buradan alacağınız her hediyelik eşya üzerinde anıtı görebilirsiniz. Sekizgen bir kayanın üzerinde yer alan replika anıtın orijinali Napoli’de sergilense de Kassel halkı Herkules’e bağımlı. Wilhelmsöhe Sarayı’ndan Herkules Anıtı’na kadar dik bir yamaç var ve bu yamaçta Kassel’in UNESCO’ya katılmasında önemli bir pay sahibi olan; her yıl binlerce turistin de görmek için akın ettiği dünyanın en eski meşhur art arda sıralı yapay şelaleri ve 50 metre yüksekliğe hiçbir elektronik sistem olmadan su fışkırtan bir fişkiye var. Mayıs ayından Ekim’e kadar her Pazar ve Çarşamba günleri öğlen 14:30’da bu su gösterileri sergilenir ve Herkules’ten yavaş yavaş akmaya başlayan sular fişkiyenin muazzam görüntüsüyle son bulur. Bu periyotta her ay bir kere de geceleri ışıklı su gösterileri sergilenir. (Beleuchtete Wasserspiele – Büyülü Su Gösterileri). Haziran ayında katıldığım bu gösterilerde tek kelimeyle büyülendiğimi söyleyebilirim. 50 Metre yükseğe fışkırtılan sular ve ışıklarla yapılan görsel şölen tekrar tekrar görülmeye değer.
  • Löwenburg: Löwenburg ya da türkçesiyle Aslanlar Kalesi; yine 9. Wilhelm Dönemi’nde inşa edilen tarihi kalenin replikası. Orjinali Prusya tarafından bombalanmadan önce; 3. Napolyon’un bile mahkum edildiği meşhur bir kale. Kale Alman Ordusu’na verdiği olağanüstü hizmetlerle bilinir.

 

Staatspark Karlsaue (Karlsauepark ya da Auepark):

Şehrin ikinci önemli parkı, aynı zamanda da şehrin akciğerleri niteliğinde bir park. Kassel ‘in tam merkezinde oluşu ve yürüyerek ulaşım imkanı nedeniyle haftasonu tüm halkın akın ettiği parkların başında gelir. 16. yüzyıldan günümüze uzanması, Fulda Nehri Kenarı’nda yer alması ve devasa büyüklüğü nedeniyle Avrupa Bahçeler Mirası Listesi’nde; dolayısıyla da çok çok iyi korunuyor. Auepark; doğal yaşamıyla ünlü olduğu kadar içerisindeki Orangerie Müzesi’yle de biliniyor. Documenta Etkinlikleri boyunca pek çok sergiye ev sahipliği yapan Orangerie, aslında 1710 yılından günümüze uzanan bir saray ve Kassel’in zarar görmeyen nadir tarihi yapılarından biri.

Fridericianum: Avrupa’nın ilk halka açık müzesi olan Fridericianum ve 1779 yılında inşa edilmiş büyük bir yapı. 19. Yüzyıl’a kadar dünyanın en fazla çeşide sahip saatlerinden oluşan koleksiyona ev sahipliği yapmış. Şehrin tam merkezinde; ismini verdiği meydanda Friderichsplatz’ta yer alıyor. Aynı isimle bir de durak yer almakta. Buraya yakın çok güzel Coffee-to-Go satan kafeler var. Buradan bardakta kahvenizi alabilir ve Friderichsplatz’ta şehrin hareketli yaşantısını; meydandaki merdivenlere ya da çimlere oturarak seyredebilirsiniz.

Bruder Grimm Museum: Grimm Kardeşler’in uzun yıllar Kassel’de yaşamış olması ve bir çok eserini burda yazmış olmaları nedeniyle; yaşadıkları ev müzeye dönüştürülmüş. Şehrin en güzel ve sakin bölgelerinden birinde; Wilhelmshöhe Bulvarı’nın hemen girişinde yer alıyor. Haftanın her günü gidebileceğiniz bu müzede; Grimm Kardeşler’in eşyaları ve notlarına göz atabilirsiniz.

SONY DSC

Kassel Yapılacak Şeyler:

Königsplatz ve Königsstraße: Kassel’in tam kalbi olan bu cadde boyunca alış veriş yapabilir ve gündelik rutinleri gözlemleyebilirsiniz. Cadde üzerinde Alex Cafe’de bir kahve molası verebilirsiniz. Kahvelerine doyamadığım, özellikle sütlü kahvesi (Milchkaffee) oldukça başarılı olan bir mekan. Yine bu caddede yer alan Königsplatz’taki restoranlarda lezzetli yemekler yiyebilir; ya da City-Point alışveriş merkezine uğrayarak alışveriş yapabilirsiniz.

Kurhessen-Therme: Wilhelmshöhe Caddesi üzerinde yer alıyor; Wilhelmshöhe parka da yakın bir konumda. Kassel; ılıcaları ve kaplıcalarıyla da meşhur. Şifalı sularının tüm hastalıklara iyi geldiği bilindiği için Almanya’nın tüm yaşlı nüfusu en az bir kez de olsa Kassel’in şifalı sularına koşuyor. Vaktiniz varsa orman içerisindeki açık havuzlarda jakuzi keyfi yapabilirsiniz.

Freizeitzentrum Fuldaue (Auepark):  Fulda Nehri Kenarı’nda Orangerie’yi de içine alan uzun bir orman alanı burası. Hava güneşliyse şehirdeki insanlar nereye kayboldu diye düşünmeyin, emin olun herkes burada, ben de dahil! Mangalınız ve arkadaşlarınızı alıp, nehir kenarında güneşin tadını çıkarın. Hatta hava çok sıcaksa, nehirde yüzebilirsiniz. Birkaç kez nehirde yüzme deneyimim oldu, suyun üzerinde durmak bir hayli zor. Bir keresinde de kısa süreli bir akıntıya kapılmışlığım var ne yazık ki. Bu yüzden nehirde yüzmenin keyifli olduğu kadar tehlikeli olduğunu da belirtmek istiyorum. Risk almak istemiyorsanız; Bugasee ya da Am Bühl göllerine giderek yüzebilirsiniz.

Fulda Köprüsü’ne doğru giderseniz harika şaraplar tadabileceğiniz kafeler; ve ucuza içki içebileceğiniz Biergarten (Bira Bahçeleri) bulunuyor. Bunlar arasında Finkenherd’i ve Schiff’i önerebilirim. Fulda Nehri üzerinde düzenlenen bot turlarına da katılabilir ve hemen yakınlardaki Hann. Münden’ı ziyaret edebilirsiniz.

Uni-Kassel: Şehrin tek üniversitesi ve diğer Alman şehirlerindeki gibi dağınık değil, kampüs içinde yer alıyor. Kampüse ve tüm seminerlere özgürce girebilirsiniz. Kampüs içerisindeki binaların eski tank fabrikaları onarılarak yapıldığını belirtmek; burayı görmeniz için bir neden olabilir. Kampüsümüzün içerisinde Pavillon adında tatlı bir kafe var. Ders aralarında sık sık gidip dinlendiğimiz bir yer. Eğer okul periyodunda geliyorsanız; öğlen 11:30 -14:00 arasında yemekhanede çok uygun fiyata leziz yemekler yiyebilirsiniz.

Schöne-Aussicht: Türkçe karşılığı ‘Güzel Manzara’. Gerçekten de öyle. Kassel tepelik bir şehir; ve bu bölgede Orangerie, Auepark gibi alanların tam tepesinde yer alıyorsunuz. Harika bir manzara sizi bekliyor. Kız arkadaşımla kahvemizi alıp buraya gelerek keyif yapardık güneşli günlerde. Buradan uzaklara bakarsanız Kaufungen şehrini görebilirsiniz.

Bugasee: Şehrin en bilinen gölü. Yaz aylarında buraya gelerek yüzebilir, güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Göl yaz aylarında çok kalabalık olabiliyor. Bu zamanlarda suyun çok temiz olmadığı söyleniyor. Ben herhangi bir sıkıntı yaşamadım, ancak daha önce bu gölden bakteri kapan ve rahatsızlanan pek çok insan varmış. Bu yüzden dikkat etmenizde fayda var.

Dönche: Kassel’in yakınlarında yer alan Dönche; aslında koruma altına alınmış doğal bir bölge. Burada her hangi bir yapı yapılmasına izin verilmiyor. Upuzun bir arazi ve doğa yürüyüşleri, bisiklet gezileri için muazzam bir yer. Bisikletle ya da yaya olarak gezerken dikkat etmenizde fayda var çünkü Almanya’da insanlar bireysel olarak binicilik sporuyla yakından ilgileniyorlar. Bölgede de çok fazla binici ve at var, dolayısıyla yürüyüşleriniz sırasında dikkatli olmalısınız.

Documenta: documenta Kassel’in medar-ı iftiharı. Her  5 senede 1 kez düzenlenen bu 100 günlük modern ve çağdaş sanat festivaline dünyanın dört bir yanında sanatçılar; ressamlar, heykeltraşlar ve  karikatüristler katılıyorlar. Arnold Bode tarafından Nazizmin kültürel karanlığından Almanya’yı kurtarıp, çağdaş ve modern bir seviyeye ulaştırmak amaçlanmış hatta ilk documenta’da Picasso ve Kandinsky gibi sanatçılar yer almış. Kassel’e bu tarihlerde gidiyorsanız, erken rezervasyon yaptırmanızı hatırlatmakta fayda var. Bulunduğum sene boyunca ne yazık ki documenta’ya denk gelemedim. Ancak bu tarihlerde şehrin inanılmaz hareketli ve eğlenceli olduğu söyleniyor.

kassel_01

Kassel Eğlence Hayatı:

Kassel; Hessen Eyaleti’nin öğrenci şehri olması ve etrafında pek çok büyük şehir yer alması nedeniyle hareketli bir eğlence hayatına sahip. Gündüzleri şehirde pek çok festivale ve aktiviteye katılabileceğniz gibi; Cinestar ya da Cineplex’te sinemaya gidebilir; Staatstheater’da tiyatro etkinliklerine katılabilirsiniz. Sinemalarda ne yazık ki İngilizce alt yazı seçeneği bulunmuyor, filmlerde dublajlı.

Geceleri ise Kassel bambaşka bir renge bürünür. Hareketli gece hayatı nedeniyle de turistlerin ilgisini çeken Kassel’de; sakin ve lounge tarzı mekanlar için Alex, Maya Coba, Enchilada gibi restoran ve barlar benim favorim. Özellikle Enchilada’nın biberli kokteyli; Maya Coba’nın salsa geceleri ve Mundo’nun her ayın ilk Pazartesi günü düzenlediği Afterparty mutlaka görülmeli. Hareketli ve dans etmeyi seven biriyseniz; Arm, A7, Lolita, K19, Mutter gibi gece klüpleri ilginizi çekebilir. Kassel’da genellikle Pazartesi ve Salı günleri gece klüpleri kapalı olur. Cuma Cumartesi günleri ise tıklım tıklım. İrlanda Kültürü’yle yakından ilgileniyorsanız da The Shamrock Irish Pub’ta Karaoke gecelerine ya da canlı folk konserlere katılabilirsiniz.  Karaoke geceleri Perşembe ve Pazar günleri düzenleniyor. Shamrock, Kassel’da en sık gittiğim mekanların başında geliyor. İyi ingilzce bilen personeli, samimi ortamı ve geniş içki yelpazisyle diğer tüm barlardan bir adım önde.

kassel_03

Kassel Yemekleri:

Kassel’de yemek yemek için pek çok seçenek bulunuyor. Özellikle Königstraße ve çevresinde çok fazla restoran, cafe ve sokak satıcısı mevcut. Sokak satıcıları benim her zaman favorimdi, buralarda Almanlar’ın meşhur Bratwurst, Kochwurst ve Currywurst’unu deneyebilirsiniz. Currywurst özellikle vazgeçilmezim. Yine Kassel’e özgü olarak sunulan ve satılan ‘ahle Wurst’ ya da diğer adıyla ‘Wurschd’; tercih edebileceğiniz yöresel ve çiğ yenen bir yemek. Kassel’in yerli biraları Hütt ve Kasseler Pilsner’de biraseverlere leziz tatlar sunuyor.

Königstraße üzerinde harika pastaneler bulunuyor. Buralarda leziz Alman Ekmekleri’nden yapılan sandviçler hem bütçenize uygun hem de doyurucu. Çörekler ve kurabiyeler de en az onlar kadar lezzetliler. Cadde üzerindeki Back Factory isimli ufak dükkanı tavsiye ederim. Kahvesi €1, Berliner €1; Brezel €0,70 gibi komik rakamlara satılıyor. Bu fiyatlara karın doyurmak Almanya’da çok sık karşılaşabileceğiniz bir durum değil.

Kassel; kendine özgü yemekler barındıran bir şehir olmadığı için; restoranların çoğu İtalyan; Meksikalı ve Türk. Bu yüzden kokusu ilginizi çeken bir restorana oturarak afiyetle yemeğinizi yiyebilirsiniz. Enchilada meksika yemekleri ve biberli kokteyli için tercih edilebilir. Asya yemekleri isterseniz, City Point’in altında harika restoranlar var. Königstraße üzerinde ara sokaklarda leziz İtalyan Pizzaları var. Özellikle pizza yemenizi tavsiye ediyorum. Martini Kilisesi’nin hemen yakınlarında Monaci Pizza var. Arkadaşlarımla sık sık gittiğim ve çeşit çeşit leziz pizzalar yediğim harika bir pizzacı. Orta boy pizzanın €3 dolaylarında olduğunu belirtmek isterim, ülkemizde yaklaşık 25 liraya satılan orta boy pizzanın hem de.

Untere Königstraße’ye doğru ilerlerseniz; bir düzine Türk Restoranı göreceksiniz. Buraya Küçük Türkiye de diyorlar. Kassel’in en güzel halini ve en pis halini bu caddede görebilirsiniz. Memleket hasreti çektiğimde gidip bir iki kaos yaşayıp dönüyordum evime. Manav, Fırın, Kuyumcu, Pastane, Kıraathane ve Bahis Oyunları gibi tüm mekanlar burada yer alıyor. Ben buradaki et restoranlarını tavsiye etmiyorum, samimiyetlerine de kalitelerine de inanmıyorum. Ancak canınız bir Alman Döneri çektiyse Wesertor Caddesi üzerindeki Weserspitze tramvay durağına doğru yürüyün ve buradaki Öz Antalya Imbiss’i bulun. En azından döneri temiz yapan ve sohbetine doyum olmayan bir Ali Abi var burada.

kassel_06

Kassel’e Ne Zaman Gidilir?

Almanya’da genellikle soğuk bir hava var, Kassel’de de öyle. Kış aylarındaki yoğun kar yağışı ve buzlanma gezilerinizde zorluk çıkarabilir. Bahar aylarında Kassel’de hava ılık oluyor, fakat kararsız. Yanınızda ceket, şemsiye bulundurarak gezilerinizi tam da ağaçlar yeni yeni yeşillenmişken keyifle yapabilirsiniz; ancak polenlere dikkat! Yaz ayları ise Kassel gezileriniz için en uygun zamanlar. Işıl ışıl ama yakmayan güneşin altında, hafif esen rüzgarın ahenkiyle güneşlenebilir; Kassel’in dillere destan havuzlarında ya da göllerinde keyif yapabilirsiniz.

Kassel Konaklama Rehberi:

Kassel’de en uygun konaklama seçeneğiniz Almanya’nın neredeyse her şehrinde bulunan Jugendherberge Kassel. Oldukça bakımlı odaları, yatakları ve sağladığı imkanlarla tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak nitelikte. Bunlar haricinde Ramada Hotel, Best Western Hotel, B&B ve InterCity Hotel de Kassel içersinde yüksek fiyatlı turistik hoteller olarak hizmet veriyor.

Kassel’e ilk gittiğimizde buz gibi bir havada kalacak yer aramıştık kendimize. Şans eseri denk gelen bir Türk Taksici bize Jugendherberge’yi önermişti. Tereddütlerle gittiğimiz bu Gençlik Barınağı (tercümesi ne yazık ki bu şekilde) beni ve kız arkadaşımı oldukça memnun etmişti. Büyük fakat bakımlı bir binada yer alıyor ve Kassel’in diğer semtlerine göre oldukça nezih bir bölgede. Açık büfe kahvaltı dahil kişi başı €15’ya 2 kişilik bir odada konaklamıştık. Jugendherberge Kassel’in hemen yakınında Goethestraße tramvay durağı yer alıyor. Bu yüzden buraya ulaşım oldukça kolay.

kassel_09

Kassel Hakkında Mutlaka Bilmeniz Gerekenler:

Eğer Almanca biliyorsanız, Kassel’de Almanya’nın en düzgün almancası (Hoch-Deutsch) konuşuluyor, bu yüzden şanslısınız. Dil konusunda bir gün bile sıkıntı yaşamadım. Halkın çoğu İngilizce ve Fransızca da biliyor.

Kassel Rakun cenneti olarak biliniyor. Sokakta, durakta, restoranda ya da parkta her an rakunla karşılaşabilirsiniz. Korkmayın. Aslında vahşi hayvanlardır ancak şehirde insanlarla yaşamaya alıştıkları için zarar vermiyorlar.

Kassel’de 2006 yılında Neo-Nazi olayları olmuş ve Halit adında bir Türk başından vurularak öldürüldü. Bu nedenle Halitplatz durağı, kendisini anmak adıyla kurulmuş.

Almanya Vizesi:

Almanya için vize işlemlerini iData firması yürütüyor. Firmanın internet sitesinden randevu alarak vize işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Erasmus Öğrencisi olarak gidiyorsanız, çok rahat bir şekilde vize alabilirsiniz. Ancak bireysel olarak Almanya üzerinden Schengen’e başvuracaksanız; Taahhütname, Maaş Bordrosu, Mal Varlığınız gibi belgeleri hazırlamanız gerekiyor. Daha detaylı bilgiye iData’nın internet sayfalarından ulaşabilirsiniz.

kassel_10

 

Seyahat etmeyi ve yazmayı; deneyimlerimi başka insanlarla paylaşmayı seviyorum. Yaptığım her gezi ve yazdığım her yazı bilinmeyen soruların ve tutkulu deneyimlerin bir parçası.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*