Almanya,  Rehberler

Kassel Erasmus Rehberi

Merhabalar,

Bu sefer niyetim gezdiğim gördüğüm bir yeri anlatmak değil; niyetim Kassel Erasmus için gelecek arkadaşlara yararlı, etkili tavsiyelerde bulunmak ve başlarda kendi yaşadığım sıkıntılara değinip onlara yol göstermek.

DSC_0003

Öncelikle ilk olarak Kassel ile ilgili bilgi edinmenizde yarar var. Bu bilgilere Kassel Gezi Yazım ‘dan ulaşabilirsiniz. Bu bilgileri okumanız ve Kassel şehriyle ilgili bilgilenmeniz sizin her zaman lehinize olacaktır. Bu bilgiler eşliğinde Kassel halkını etkileyebilirsiniz. 🙂 Ayrıca Erasmus için Kassel e geliyorsanız mutlaka ve mutlaka Uni Kassel International sayfasına giriniz ve oradan üniversiteye bağlı olarak çalışan tutorlarla iletişime geçiniz. Tutorların hepsi iyi ingilizce konuşabiliyor; hepsi ellerinden geldiğince yardımcı olacaklardır.

Gelelim fasulyenin faydalarına. Erasmus süreci başlarda bir hayli yorucu fakat sonra çok rahat bir süreç olacakmış gibi görünsede; aslında durum tam tersi. Türkiye’de topladığınız onlarca belge, onlarca imza o işin en tatlı kısımları. Ben o kısımlarla ilgili birşeyler yazmaktan ziyade direk Kassel’de atacağınız adımlara değinmek istiyorum. Ancak sorularınızı yorum olarak yazarsanız her zaman cevaplarım.

 • Kassel’e gelirken en yakında inebileceğiniz 2 havaalanı var. Biri Frankfurt; diğeri ise Hanover. Her yeni gelen öğrencinin düştüğü ilk hata hava alanında indikten sonra tren bileti alırken gidip en pahalı bileti almak. Bu sizi daha ilk hamlenizden 50-60 Euro zarara sokacaktır. Bu konuda en önemli nokta sakin, cesur ve girişken olmak. Çaresizliğe kapılıp kendinizi bilet satılan odaya değil; kırmızı, sevimli bilet makinelerinin önüne atın. Makinelerde İngilizce ve Türkçe dil seçenekleri de var. Ancak ben Almanca olarak tarif edeceğim. Makinelerde yapmanız gereken şeyleri Frankfurt ve Hanover olmak üzere iki başlık altında açıklıyorum. Biraz sabreder ve makinelerle uğraşırsanız ucuza bilet alabileceksiniz.

1. Frankfurt’a iniş, Kassel’e gidiş: Yapmanız gereken makine önüne gelmek. ‘Gesamtesangebot’ bölümüne tıklamak ve orada muhtemelen en üst kısımda yer alan Landerticket bölümünden Hessenticket seçeneğini işaretlemek. Daha sonraki kısımları ‘Weiter’ diyerek geçin ve ödeme kısmına gelerek makinenin sağ tarafındaki para koyma yerlerine 32 Euro yerleştirin. Biletiniz otomatik olarak kesilecektir. Hessenticket ile Frankfurt-Kassel arası tüm trenlerde yolculuk edebileceğiniz gibi; Kassel ve Frankfurt içerisindeki tüm tramvay ve otobüslere de 1 gün boyunca ücretsiz binebileceksiniz. Ayrıca biraz girişken ve soğukkanlı davranarak bileti aldıktan sonra etrafta Kassel’e giden var mı diye sorarsanız; biletinize insanları ortak edebilir ve karşılğığında 5-6 Euro isteyebilirsiniz nitekim bu bileti 5 kişi ortak kullanabiliyor. Hessenticket 5 kişilik bir bilettir ve Frankfurt Kassel arasında en ucuz seçenek budur. Bir de yine aynı mantıkla; bilet almak yerine siz gidip insanlara Hessenticket’ı olup olmadığını sorabilir ve onların biletine Kassel’e kadar ortak olabilirsiniz. Ancak bu durumda bilet sizin olmadığı için otobüslere ve tramvaylara binerken yeniden bilet almanız gerekecektir. 

2. Hannover’e iniş, Kassel’e gidiş: Hannover havalimanı, Frankfurt havalimanına göre daha pratik ve kolaydır. Daha rahat yer/yön bulabilirsiniz. İndikten sonra C terminalinin hemen altından Hannover Hauptbahnhof yönüne giden tramvay kalkmaktadır; S5 Tramvayı. Bu tramvayın olduğu perona gidip, yine kırmızı DB Automat makinelerine geliniz. Makinede Gesamtesangebot seçeneğini seçip; Landersticket seçeneğine tıklayıp; Niedersachsenticket’ı işaretleyiniz. Yine makinenin sağ tarafındaki ödeme yerlerinden bilet ücreti olan 22 Euro’yu yatırınca; Hanover şehrinin içerisinde bulunduğu Niedersachsen eyaletinde 1 gün boyunca geçerli olacak bilete sahip oluyorsunuz. Ayrıca yanınızda bir arkadaşınız da var ise; seçeneklerde kişi sayısı ekleyerek ve her kişi sayısı için +4 Euro ödeyerek bu biletle Göttingen Hauptbahnhof’a kadar gelebilecek ve oradan 10,5 Euro karşılığında yeni bir tek yön bilet alıp Kassel’e gelebileceksiniz. 

DİKKAT: Gesamtangebotsticket’lar (Kampanya biletleri) ile yolculuk ederken IC ve ICE trenlerine binmeyiniz! Biletler bu iki tren haricindeki tüm 2.sınıf trenleri kapsamaktadır. Aksi takdirde ceza yiyebilirsiniz.

 • Herşey güzel hoş ama hangi trene bineceğinizi nereden bileceksiniz? Hangi trene bineceğinizi öğrenmek için eğer iPhone ya da Android işletim sistemli telefonlarınız varsa DB Navigator uygulumasını edinmeniz çok faydalı olacaktır. Bulundunuz yeri ve gideceğiniz rotayı işaretlediğiniz anda size nereden hangi trene binmeniz gerektiğini ve hangi durakta olduğunuzu, kaçta varacağınızı, gecikme yaşanıp yaşanmayacağını ya da trende tuvalet olup olmadığını vb. bir çok detayı öğrenebilirsiniz. Bir diğer seçenek ise yine DB sitesinden uçağınıza binmeden önce plan program edinebilirsiniz. Son seçenek ise DB Automat’larda Fahrplanauskunft seçeneğine tıklayarak gideceğiniz rotayı yazarak yolculuk planı edinebilirsiniz.
 • Trene bindiniz ve Kassel Hauptbahnof’a geldiniz. Buradan nereye gideceğinize bağlı olarak bazı tavsiyelerim var. Birincisi istasyonun hemen önünde otobüs durakları var. Buradan gideceğiniz konuma otobüs olabilir. İkincisi ise istasyonun az ilerisinde Scheidemannplatz tramvay istasyonu var. Buradan da neredeyse şehrin her noktasına tramvay var. Lakin çok büyük ihtimalle şehirdeki tramvay ve otobüs ağına hakim değilsiniz. Biz de ilk günlerde buralarda kaybolduk. Ama bilgisizlikten. Bilseydim sittin sene kaybolmazdım o tırt yerde, neyse efendim anlatayım. Tren istasyonundan (Hauptbahnhof) çıktıktan sonra duraklara giderek gideceğiniz yöne giden otobüs ya da tramvaylar için ulaşım şemasına bakmanız faydalı olacaktır. Burada ulaşacağınız durağı gördüğünüz otobüse binmeniz ve öncesinde ingilizce/almanca şöföre gidip gitmediğinizi teyit ettirmeniz en basit yöntem. Ama en muhteşem yöntem ise NVV.DE sitesini kullanmak ya da NVV.DE’nin iPhone/Android uygulamasından faydalanmak. Bu sayede hangi duraktan hangi tramvay ya da otobüsle gitmeniz gerektiğini rahatlıkla öğrenebilirsiniz.  Küçük bir ipucu; tren istasyonun önünden ana kampüse direk olarak BUS 32 ve BUS 10 gitmektedir. Wolfhager Caddesi’ndeki Studentenwerk HoPla’dadır. Sorsanız gösterirler hemen.
Dillere destan ana tren istasyonumuz.
 • Studentenwerk’e gittiniz, yurdunuzu öğrendiniz ve yerleştiniz. Muhtemelen oryantasyon etkinlikleriniz olacak; ve bu etkinlikler için üniversite haritasına ihtiyacınız olacak. Bunun için şu haritadan faydalanabilirsiniz; 

 • Genelde Almanya içerisinde üniversiteler tek bir kampüs halinde bulunmaz ama Kassel’de durum farklı. Bu nedenle Mühendislik, Ziraat, Güzel Sanatlar ve Spor bölümlerinde değilseniz tüm Erasmus hayatınız bu kampüste geçecek. Kampüste ana yemekhane, ana kütüphane, amfiler, fakülteler, servisler vb. tüm birimler yer alıyor. Her işinizi bu kampüs içerisinde görebilirsiniz.
 • Kassel’e adım attığınız ilk günlerde yapmanız gereken şeylerin başında oda/yurt alışverişi gelecek. Bunun için Hollandische Straße üzerinde yer alan (Haritanın sol üst kısmı) REWE ve ALDI’yi öneriyorum. Buralarda ihtiyacınız olan herşeyi bulabilirsiniz. Bulamaz iseniz ise Möncheberstraße üzerindeki kavşaktan (Sağ kısım en üst) REAL alışveriş merkezine giderek herşeyi edinebilir; ya da Untere Königstraße üzerinden aşağıya yürüyerek (Sol alt kısım) CityPoint isimli dillere destan alışveriş merkezimize ulaşabilirsiniz.
 • Kassel’e ilk geldiğiniz günlerde biraz sıkılabilirsiniz. Özellikle hava soğuksa yapacak birşeyler bulamayabilirsiniz. Ancak 3-5 arkadaş edindiyseniz; güzel kafelerde keyifli vakit geçirebilirsiniz. Mundo, Enchilada, Maya Coba, Shamrock bu kafelerden bazıları. Fazlasına ise Tripadvisor Kassel sayfasından ulaşabilirsiniz. İlk günden partilere gitmek istiyorsanız ise Google üzerinden A7, Arm, Lolita Bar, York ve Soda gece klüplerini aratmayı deneyin. 🙂
 • Kassel’e ilk geldiğinizde konaklayacak yeriniz olmayabilir. 1-2 gün idare etmeniz gerekecek durumlarda gidip otellere 50-60 Euro vermeyiniz. Annastraße isimli tramvay durağının çok yakınında olan Jugendherberge Kassel’de konaklama yapınız. Geceliği ortalama 15-25 Euro arasında değişiyor ve kahvaltı dahil. Ben ilk günlerimi burada geçirdim, tavsiye ederim.

 • İlk günlerinizde internet sıkıntısı yaşayacaksınız. Eduroam isimli üniversite ağımızı görecek ama bağlantı sorunu yaşayacaksınız. Bunun çözümü ise çok basit; öğrenci kimliğinizi aldıktan sonra ITS’ye giderek kayıt yaptırmanız gerekiyor. Bilgisayarınızla gitmeyi unutmayın. ITS’ Tor Cafe’nin hemen yanında;  harita üzerindeki ‘Georg Forters Straße’ üzerinde, sağ tarafta kalmaktadır.
 • Kassel içerisinde telefon hattı sıkıntısı yaşayacaksınız muhtemelen. Almanya içerisinde en iyi hizmeti Vodafone vermekte gözlemlediğim kadarıyla. Ondan sonraki en iyi hizmet ise o2 veriyor. Ben geldiğim günden beri o2 kullanıyorum. 15 Euro karşılığında Internet ve yine bir 15 Euro karşılığında Türkiye’yi her ay 100 dakika arayabiliyorum. Fakat buralarda farklı firmalar ve tarifelerde var. Örneğin Türk Telekom Mobil var; Türkiye ile bağlantılı. Aylık 5000bin türkiyeyi arama dakikası vb. kampanyaları var. Yine aynı mantıkla Ayyıldız var. EPlus var. Artık tercih size kalmış. Königsstraße boyunca bu hatları satan pek çok dükkan göreceksiniz. O yüzden panik olmayın. 🙂
 • Geldiğiniz ilk hafta içerisinde Rathaus’a (Belediye) gidip şehire kayıt olmayı, ikametiniz bildirmeyi ihmal etmeyin. Yanınızda almanca bilen birilerini götürmeniz yararınıza olacaktır. Kismeyi bulamazsanız da İngilizce konuşabiliyorlar. Ayrıca buraya yaptıracağınız kayıt ardından şehirle ilgili bir çok broşür, harita edineceksiniz.
Rathaus
 • Üniversite içindeki Almanca kurslarını kaçırmayın. Alabildiğiniz kadar kurs alın. Kurslar ücretli; 100 ve 66 Euro civarı her bir kurs. Özellikle Erasmus Vorkurs’u kaçırmayın. Aksi halde Erasmus ortamına girmekte zorluk yaşayabilirsiniz.
 • Dönem içerisindeki en çok uğrayacağınız 3 yer Campus Club, K19 ve Party Palace olacak. Bunları yaşayarak tecrübe edin; hepsine düzenli olarak katılın. Özellikle Campus Club’ta her hafta bir ülkenin gecesi oluyor. Türk Gecesi’nde görev almayı ve Ali’ye yardımcı olmayı ihmal etmeyin. Türk Gecesi her zaman en efsane etkinlik olmaktadır. Yanınıza bayrak ve forma alın mümkünse. Ayrıca dönem içerisinde Facebook üzerinden açılan Erasmus gruplarına katılmayı ihmal etmeyin.

 • Tandem Partner, Buddy Programm ve MitEinander Programm ‘larına kayıt yaptırın.  Bu sayede Almanca öğrenebileceğiniz bir Tandem partneriniz; size şehirle ilgili yardımcı olacak bir Buddy’niz ve alman kültürünü öğrenebileceğiniz; sizi her hafta yemeğe davet eden ya da etkinliğe davet eden bir Alman aileniz olacak. Bu fırsatları kaçırırsanız çok pişman olursunuz, demedi demeyin. 🙂
 • Semesterticket edinin. Bu biletle şehir içerisinde sınırsız tramvay otobüs kullanabilirsiniz. Ayrıca başka eyaletlerdeki bazı şehirlere ücretsiz tren yolculuğu yapabilirsiniz.
Tramvaylardan bir tanesi. Genelde mavi renkte. Gri olanları daha çok Kassel dışındaki yakın çevreye ulaşım sağlıyor.
Kassel Tramvay Ulaşım Ağı (Büyütmek için tıklayınız)
 • Zentralmensa denilen Ana Yemekhane’de yemek yiyin. Genelde fiyatlar en ucuz yemek 1.60 en pahalı yemek 4 Euro civarındadır. Alacağınız yemeklerin yanına 2 yan ürün ücretsizdir. Kabaca bir tabirle 1.60 Euro ödeyerek hayvan gibi doyabilirsiniz. Almanya’nın pahalılığını göz önünde bulundurunca 1.6 hiçbişey.
Ana Yemekhane
 • Kassel içerisinde boş vakitlerinizde Orangerie’ye; Herkules’e, Park Wilhelmshöhe’ye ve Bugasee’ye gidin; kitabınızı alıp keyif yapın, bol bol fotoğraf çekin.
 • Kassel’deki her mekanın Happy Hour saatleri var. Internetten mekanların sitesine girerek yarı fiyata ne zamanlarda içki içeceğinize bakın.
 • Almanya genelinde haftaiçleri 6’dan 7’den sonra heryer kapanır. Ona göre alışveriş yapın. İpucu: Rewe haftaiçi her gün ve cumartesileri gece 12’ye kadar açık. Marketler kapanınca alışveriş yapacağınız tek yer benzinlikler. Güzel kazıklanmaya hazır olun ama. 🙂
 • Pazartesi geceleri Campus Club, çarşamba akşamları K19, Perşembe akşamları Shamrock Irish Pub ve Cuma geceleri gece kulüplerinden herhangi birine gitmeyi ihmal etmeyin. Kalan günlerde de Party Palace’a takılın.
 • Ders seçerken hataya düşüp internetten kayıt yaptırmakla uğraşmayın. Derslerin içeriğine internette ulaşıp; saatini ve yerini öğrendikten sonra direk derse gidip ders çıkışında hocanızın yanına giderek değişim öğrencisi olduğunuzu ve bu dersi almak istediğinizi; protokol (termpaper) yazıp yazamayacağınızı sorun. Klausur ya da Hausarbeit istiyorsa koşar adımlarla kaçın.
 • Pazar günleri benzinlikler haricinde açık yer bulamazsınız. Mümkünse alışveirişinizi Cumartesi’den yapın.
 • Şehir içerisinde taksi kullanmayın. Taksi yerine telefonlarla ulaşabileceğiniz Free Call Minicar taksilerini tercih edin. Ücretsiz ve daha hızlılar.
 • Konrad‘a hemen üye olun, şehir içerisinde ücretsiz bisiklete binin.

 • Flohmarkt’ları (Bit Pazarları)’nı takip edin. Her haftasonu 2 gün toplam 6-8 tane bit pazarı kurulur. Buralarda ucuza bisiklet başta olmak üzere pek çok araç gereç ev malzemesi vs. bulabilirsiniz. Gidip AVM’lerde tonlarca para harcamayın. Flohmarkt tarihlerine buradan bakabilirsiniz.

 • Şehirde sorun yaşadığınızda kek gibi 155’i değil; 110’u arayın. 110 Polis;  112 itfaiye ve ambulans numarasıdır. Yangın çıkınca polisi falan aramayın. 🙂 Ayrıca diğer önemli numaralara da şu sayfadan ulaşabilirsiniz.
 • Kassel ufak ve pratik bir şehirdir. Yürümekten korkmayın. Mümkün olduğunca heryere yürüyerek insanları ve çevreyi gözlemleyin.
 • Şehir içerisinde en ucuz ve en güzel kahveyi Obere Königstraße üzerindeki ‘Back Factory’ den içebilirsiniz. Fiyatı 1 Euro. Ayrıca üniversite içerisindeki Pavillon, Tor Cafe ve Cafe International’dan da 2 Euro karşılığında kahve alabilirsiniz. Bardağınızı geri götürdüğünüzde 1 Euro geri alacaksınız. Bardağı alıp eve de götürebilirsiniz, size kalmış. 🙂 Yine aynı mantık yemekhaneden kaşık,çatal bıçak tabak tepsi araklayabilirsiniz.
Obere Königstraße
 • Tramvaylarda genelde kontrol olmaz; arkadaşlarınız geldiğinde kaçak bindirebilirsiniz. Yalnız kontrol olursa ve yakalanırsanız 40 Euro cezası var. Dikkat edin, mümkünse bilet alın.
 • Kassel’de Nordstadt bölgesine ‘Küçük Türkiye’ demektedirler. Bu bölge Untere Königstraße, Jagerstraße, Hollandische Straße ve HoPla kısımlarını da yani üniversiteyi de içine almaktadır. Bu bölgede çok fazla Türk, Türk Marketleri, Türk Restoranları, Camiler, Cemevleri, Çiğköfteci, Baklavacı, Kuyumcu, Trabzon Odun Ekmekçisi, Fırını ne bileyim efendim bilgisayarcısı berduşu hayat kadını vs. herşey görebilirsiniz. Her türlü güzelliği, her türlü pisliği burada yaşayacaksınız emin olun. Buralarda oturup bişeyler yerken buralardaki türklerin ne şartlarda nasıl yaşadıklarını çok çok iyi gözlemleyebilirsiniz. Belirtmekte fayda var; buradaki Türklerle anlaşmak biraz zor; o yüzden sabırlı olun ve kelimelerinizi tane tane telaffuz edin. Dil konusunda sizin kadar Türkçe’ye hakim değiller. Türkiye’de aradığınız herşeyi rahatlıkla burada bulacaksınız.

Aklıma gelenleri başlıklar halinda anlatmaya çalıştım. Aklıma geldikçe de eklemeye devam edeceğim. Kassel’de daha önce bulunmuş olan arkadaşların da yorum olarak düşüncelerini ilave etmesini özellikle rica ediyorum. Bizden sonra gelecek arkadaşlara biraz rehberlik edebilirsek ne mutlu bize. Yeni gelecek arkadaşların da kafasına takılan soruları yine yorum olarak atmalarını rica ediyorum. İletişim bölümünden de bana ulaşabilirsiniz.

Sevgiler. Kassel’de bol şanslar! 🙂

Seyahat etmeyi ve yazmayı; deneyimlerimi başka insanlarla paylaşmayı seviyorum. Yaptığım her gezi ve yazdığım her yazı bilinmeyen soruların ve tutkulu deneyimlerin bir parçası.

19 Yorum

 • ASLIHAN

  merhaba yazınızı okudum sormak istediğim bir şey var önümüzdeki ay erasmus ile almanya ya gideceğim ve tren fiyatları gördüğüm kadarıyla çok pahalı ben düseldorf da uçaktan inip Thüringen eyaletinde bulunan Schmalkalden FH ye gidicem bahsettiğiniz Gesamtangebotsticket ı kullanabiliyor muyum acaba yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

  • kulavuzm

   Merhaba Aslıhan! Düsseldorf’a uçman Schmalkalden’a ulaşmak zor olacaktır. Uçak biletini almadıysan Frankfurt, Frankfurt Hahn, Hanover ya da Leipzig havalimanlarından birine ulaşmanı tavsiye ederim. Bunun haricinde sana tavsiyem tren bileti fiyatlarına bakmandır. Çünkü kampanyalı biletlerle bile en az 2 ya da 3 eyalet bileti alman gerekecektir; bu da yine tek hızlı tren biletine denk gelecektir. Bir diğer seçenek otobüs olabilir; bunu da Eurolines, Flixbus gibi firmalardan ya da dire BusLinienSuche’den bakabilirsin. Son seçeneğin ise Mitfahrgelegenheit.de sitesi olacaktır; buradan da yine otostop yaparak varacağın yere ulaşabilirsin. Bol şans diliyorum. 🙂

 • nihat

  merhaba, yazı çok iyi olmuş . Nisan ayında erasmusla kasseldeyim fakat yurt olayını halledemedim. 3 ay için gideceğim tez çalışmasına fakat 6 aylık parasını istiyorlar. Önerebileceğin bir yurt var mı irtibata geçebileceğim ??? Telaş içerisindeyim yardımmmmm !

  • kulavuzm

   Merhaba Nihat!

   studentenwerk ne yazık ki yurt başvurularında 6 aylık periyotlar için anlaşma sağlıyor. Bu konuda da açıkcası studentenwerk alternatifsiz diyebilirim. Bazen erken çıkmak isteyenlere kolaylık sağlayıp, kalan parayı geri veriyorlar. Bu durumda da senin yerine yurda geçecek birini bulman gerekiyor. Yurt konusuna alternatif ev arkadaşlığı seçeneği. wg-gesucht.de adresinden kendine ev arkadaşları bulabilirsin. Bu şekilde konaklayıp çok memnun dönen arkadaşlarımız da oldu. geçici bir süre için günlük 10-15 Euro’ya kahvaltı dahil Kassel Jugendherberge’de konaklayabilirsin, bu da bir alternatif. Bu yüzden telaş yapmana gerek yok. Oraya vardığında çok daha fazla alternatif bulabilirsin 😉

   Bol şans diliyorum.

 • Elif

  merhaba bende bişey sormak istiyorum.Ben ingilizce iktisat okuyorum bizim okulun kassel ile anlaşması var.Fakat benim merak ettiğim şey eğitim dili ingilizce mi tamamıyla, yoksa almanca mı?Ve yurt olanakları nasıl siz yurdu gitmeden önce mi ayarladınız?

  • kulavuzm

   Merhaba Elif!

   Derslerin ingilizce olacak; bir çoğu. Sadece kurs derslerin almanca olmak durumunda; bu da Erasmus’un anlaşması gereği. Gittiğin ülkenin dilini A1/A2 düzeyinde öğrenmen gerekiyor. Yurdu ben oraya gitmeden ayarladım ve parasını yatırdım, fakat daha sonra bu durumdan pişman oldum. Kaldığım yurttan memnun kalmadım. Fakat gittiğimde yerim hazırdı, bu da motive ediyor insanı tabii gitmeden; aklında soru işareti olmuyor sadece. Önemli bir unsur. Yerini yurdunu ayarlamadan gidip bizden daha mutlu dönenler de oldu tabii. 🙂

   Bol şans. Kassel Almanya’nın en güzel şehirlerinden biri; hatta benim için en güzeli. Umarım keyif alırsın.

 • şeyma

  merhaba ben eylülde kassele gidicem inşallah.Tandem Partner, Buddy Programm ve MitEinander Programmlarına nasıl kayıt yaptırabilirim?teşekkür ederim

  • Mertcan Kulavuz

   Merhaba Şeyma,

   kassel için bol şans diliyorum sana, güzel bir şehire gidiyorsun, tadını çıkar. Mit Einander Programm, Buddy Programm ve Tandem Partner Programm’ların hepsine Facebook üzerinden ulaşabilirsin. Başlarına Uni Kassel yazarak arattığında hepsi çıkacaktır. Doğrudan programı uygulayanlara ulaşırsan daha sağlıklı yardımcı olacaklardır sana. 😉

 • ilyas

  Merhaba Mertcan.
  Emeğine sağlık, bir hayli bilgi sunmuşsun. Eylül gibi ben de 6 ay için Kassel’de olacağım ve birkaç konuda fikrini almak istiyorum. Birincisi, Erasmus kapsamında aylık 400 euro hibe veriliyor. Ortalama bir hayat için bu miktar yeterli mi? İkincisi yurt konusunda Türkiye’deki üniversiten yardımcı oldu mu yoksa tamamen sen mi hallettin? Önerebileceğin yurtların iletişim bilgilerini paylaşırsan sevinirim. Teşekkürler..

  • Mertcan Kulavuz

   Hibe yeterli olmadı tabii, üniversite de bayağı bir yardımcı oldu süreçte. Studentenwerk haricinde yurt bulmak neredeyse imkansız bu yüzden Studentenwerk’teki yurtları, özellikle Moritzstraße ve Mönchebergstraße’dekileri tavsiye ederim.

 • ibrahim

  Merhaba öncelikle sayfa için çok teşekkür ederim gerçekten faydalı,benim sorum şu ki orda olduğunuz süre içerisinde her ay ortalama kaç Euro gidiyordu kafe bar haricinde yani temel ihtiyaçlar için yurt ücreti,ulaşım,dil kursları gibi.Birde erasmus ülke gezileri oluyormuydu?

  • Mertcan Kulavuz

   Merhaba ibrahim,

   evet erasmus ülke gezileri oluyordu fakat bir kuruma bağlı olarak değil, bireysel organize ediyorduk bunları biz. Buna ek olarak temel giderlerim aylık ortalama 400-600€ arasında değişiyordu.

 • Müge

  Merhaba Mertcan ,
  Cidden herkesin eli kolu olmuşsun teşekkürler;)
  Bende ağustos ve eylül aylarında iki ayşık bir staj için kassele geleceğim. Mühendislik fakültesi kampüsten ayrı bir yerde mi? Yurt için başvuru yapsam 6 aylık mı ödeme yapmam gerekiyor? Wg fiyatları aylık ne kadar ve kasselde orta yollu bir hayat için aylık gider nedir? Şimdiden çok teşekkür ederim ✋?

  • Mertcan Kulavuz

   Müge merhaba,

   iyi dileklerin için teşekkür ederim. Mühendislik Fakültesi ana kampüsten (HoPla) ayrı yerde, hatta biraz şehir dışında. Bu yüzden Mühendisliğin ordaki yurtların fiyatları daha düşük. Yurt için başvuru yaparken yaz dönemine staja geleceğini ve 2 ay kalacağını belirtirsen sanıyorum 6 aylık ödeme yapmanı istemezler. WG’ler ise yine 150-250€ civarlarında, buna ek olarak giderler eklenebiliyor. Orta yollu bir hayat için aylık gider 500-600€ civarlarındadır.

 • Tan

  Merhaba,
  araç kiralama konusu hakkında bilginiz var mı? Türkiye’den değiştirdiğimiz yeni ehliyetlerle araç kiralayabilr miyiz orada?

  • Mertcan Kulavuz

   Merhaba,

   araç kiralamak oldukça basit, fakat Avis, Budget ve Europcar dışındaki firmalarla uğraşma hiç. Erasmus boyunca neredeyse her ay Avis’ten araç kiraladık ve hiç bir sorun yaşamadık. Türkiye’de kullandığımız ehliyetler Almanya’da 6 ay boyunca geçerlidir.

 • Muhammet

  Merhaba,
  İyi günler. Bende erasmusu kazandım makine mühendisliğinde okuyorum. Benim fakültem Mönchebergstraße de değilmi. yada nerde ?. Ona göre yurt ayarlıyacağım. birde single apartment tek kişilik odalar oluyor değilmi ?

 • seda

  merhaba paylaşmış olduğun bilgiler için teşekkürler gidecek olan erasmuslular için çok faydalı olmuş. Kassel Üniversitesi başvuru sürecinde herhangi bir dil sınavı yapıyor mu kendi okulumuzun yaptığı dil sınavı haricinde? Kasselde iki dönem mi yoksa tek dönem mi erasmus yapmak daha faydalı olur? Senin almanca seviyen gitmeden önce nasıldı zorluk çektin mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*