Almanya,  Gezi Yazıları

Kassel

Nereden başlamak lazım bilmiyorum. Yıllarca heves ettim, durdum durdum ve tövbe bulaşmam dediğim Erasmus olayına tam da mezun olacakken ani bir kararla okulu uzatıp ben de bulaştım. 🙂 Uzun uğraşlar sonucunda da Kassel Üniversitesi’ne kapağı attım. Aslında buraya gelme amacım daha çok gezmek, görmek ve burada Master olaylarını araştırmak. Bunları da mümkün olduğunca burada paylaşmak. E hadi başlayalım o zaman.

DSC_0032

Erasmus öğrenci değişim programı ile Almanya’nın Kassel şehrindeyim. Tabii buraya yalnız gelmedim. Kız arkadaşım ve aynı üniversitemden bir kaç arkadaşım da burada. Şimdilik herşey yolunda. Güzel bir odam var, güzel bir mekandayım. İzninizle uzatmadan Kassel’den biraz bahsedeyim. Daha sonraki yazılarımda da Avrupa’da gezip gördüğüm yerleri paylaşacağım.

Kassel, Cassel ya da Grimm Kardeşlerinde gönlünü kaptırıp yerleştiği, Herkules’in şehre tepeden selam durduğu, 5 yılda bir dünyanın en büyük kültür-sanat organizasyonu olan ‘documenta’ ya başkentlik yapan güzel şehrim. 2007 Yılı nüfus sayımına göre yaklaşık 193 bin kişi yaşıyor bu ufak ama sevimli şehirde. Her Almanya şehrinde olduğu gibi burada da nüfusun yarısını, belki yarısından da fazlasını Türkler oluşturuyor.

Şehir ismini, daha önce Roma Dönemi’nde burada yaşamış olan bir Alman kolonisinin yaptığı bir kale’den, yani Castellum Cattorum’dan alıyor. Zamanla bu isim Chasella olmuş, Cassel olmuş sonra Kassel olmuş ki bence de güzel olmuş. Kent; Franfkurt ve Offenbach ile meşhur Hessen eyaletinin kuzeyinde, Nord-Hessen’da yer alıyor. Masallarıyla ünlü Grimm Kardeşler de 19. Yüzyıl başlarında bu şehire gelmiş ve burada pek çok eserlerini yazmışlar ve bir araya getirmişler. Ayrıca şehirde Bruder Grimm Müzesi adında da güzel bir müze bu anıyı temsil etmekte ve günümüzde yaşatmaktadır.

Karlsaue ya da kısa adıyla AuePark ve ufukta Orangerie.
Karlsaue ya da kısa adıyla AuePark ve ufukta Orangerie.
IMG_5687
AuePark ve Orangerie

Kent 2. dünya savaşı zamanında Almanya’nın savaşlarda kullandığı Tankların üretim merkeziymiş. Hatta bu anları Sherlock Holmes filmlerinde de görebilirsiniz az çok. Bu nedenle Kassel, Amerikalılar tarafından çok sağlam bombalanmıştır. Şehrin %90’ı harap olmuş, 100.000 kişi ölmüş ve 150.000 kişi evsiz kalmıştır. Şehirde bu nedenle tek tük eski binaya rastlanmaktadır. Şehir 1950’li yıllarda baştan aşağı yeniden yaratılmış. Bazı bölümleri sağlam kalan yapılar da baştan aşağıya restore edilmiştir. Bunlardan biri ise Fridericianum .

Kassel_Friedrichsplatz_Fridericianum_Mohnfeld_documenta_12
Fridrecianum ve Staatstheater

Şehirde çok büyük park alanları var ki bence şehrin en can alıcı noktaları buralar. Bir tanesi Karls-Aue Park (Auepark) ve diğeri ise Wilhelmshöhe Bergpark.  Auepark hemen Fridericianum’un yanında yer alıyor. Park oldukça büyük ve parkın tamamını gezmek bir hayli zaman alıyor. Eskişehir’de ya da İzmir’de görmediğim kadar ağacı ve bitkiyi bu parkta gördüm desem yeridir. Parkın hemen yakınındaki Bugasee isimli göl ise görülmeye değer. Göl’de aynı zamanda yaz aylarında yüzülebiliyor ve plajında keyif yapılabiliyor. Deniz hastalarına bir nebze olsun iyi gelebilir!

Bugasee
Bugasee

Şehrin bir diğer büyük parkı ise Wilhelmshöhe Bergpark. Bu parkta aynı zamanda şehrin simgesi olan Herkules heykeli, Löwenburg Kalesi ve Wilhelmshöhe Kalesi bulunuyor. Ayrıca parkta belli periyotlarla Büyük Fiskiyeler etkinliği düzenleniyor. Yurtdışından bu fiskiyelere büyük talep oluyor. Bu park da oldukça büyük, 1 günde gezmek neredeyse imkansız! Park boyunca Barok dönemi eserlerine rastlıyorsunuz. Parkın haritasına göz atarsanız ne demek istediğimi daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum. 🙂

IMG_5805
Herkules’in tepesinden Kassel Manzarası ve arka planda Wilhelmshöhe Park

Parkları ve bahçeleri dışında bir şey yok mu bu şehirde? Var efendim. documenta var. Sanat ve kültür dedik, başkent dedik. 5 senede bir documenta oluyor bu şehirde. Modern ve çağdaş sanat sergisidir documenta. İlk documenta’da Picasso ve Kandinsky gibi güncel sanat eserleri üzerinde büyük etkileri olan bir çok sanatçı bulunmuştur. Son zamanlarda ise tüm kıtalardan pek çok sanatçının eserleri sergilenmektedir. Hatta alakasız olacak ama geçen yıl Brad Pitt buraları ziyaret etmiş. 🙂

Her documentada sanat eserleri 100 gün boyunca sergilenir ve bu nedenle de sıklıkla “100 günlük müze” olarak adlandırılır. Ayrıca belirtmek lazım, documenta satış yapılan bir sergi değil. O yönden de iyi buluyorum. Benim bu sürede documenta’ya katılma şansım yok, nitekim son documenta geçen yıl yapılmış ve bir sonraki 4 sene sonra 🙂 4 sene sonra burda olur muyum bilmiyorum ama siz katılmak isterseniz şu vikipedi sayfası bu ise resmi sayfası. 😉

Gelelim gündelik hayata. Kassel küçük dedik, şehir büyük iki cadde etrafına horizontal olarak konumlandırılmış. Bu caddelerden biri daha çok elit kısmın yaşadığı (adem ve ozan kardeşime selam olsun) Wilhelmshöhe Allee (Wilhelmshöhe Bulvarı). Bu cadde etrafında güzel restoranlar ve kafeler bulunuyor. Ayrıca Bruder Grimm müzesi de bu caddenin hemen başında. Bruder Grimm müzesinden aşağıya doğru ilerleyince ise Rathaus (Belediye Binası)’ndan itibaren ‘Königstraße’ (Kral Caddesi) başlıyor. Cadde ‘Obere Königstraße, Königsplatz ve Untere Königstraße’ olmak üzere üçe ayrılıyor. Gündelik yaşamınız için tüm ihtiyaçlarınızı; yeme içme, giyim kuşam terzi anahtarcı vb. aklınıza ne geliyorsa burada bulabilirsiniz. Bir nevi İstanbul İstiklal Caddesi, bir nevi İzmir Kıbrıs Şehitleri Caddesi, bir nevi Kızılay, bir nevi Eskişehir İki Eylül Caddesi burası. Ortasından da güzel tramvayları geçer şehrimin. Akşamları karpuz ışıkları yanar, oturursun Fridericianum’un karşısına çimlere keyif yaparsın.

DSC_0475
Königsstrasse gece görünümü

Bu caddelerin aşağısında ise Am Stern (Yıldız Üzerinde) caddesi bulunuyor. Burası şehrin toplu taşıma aktarma noktası olması haricinde şehirdeki ismiyle zıt Türk Mahallesi’ne de uzanıyor. Bu civarda Karadeniz Ekmek Fırını, Dönerci, Çiğköfteci, Tatlıcı, Mahalle Berberi ve Türk Kasabı bulabilirsiniz.

Şehrin önemli bir bölümünü öğrenciler oluşturuyor. Eskişehir gibi, öğrenciler kalkındırıyor burayı da. Sadece bizim gibi yurtdışından gelen değişim öğrencileri değil, Almanya içerisinde de pek çok şehirden gelen öğrenciler var. O yüzden bu şehirde her akşam bi yerlerde mutlaka parti oluyor. A7, York Club, Lolita Bar, Arm, K19, Mundo, Alex, Raum 4, Shamrock, Soda bunlardan bazıları. Eğlenmek istiyorsanız benim favorim perşembe akşamları Shamrock Irısh Pub’ta Karaoke geceleridir.

IMG_5818
Şehir içerisinde çok fazla bisiklet kullanılıyor. Ayrıca ‘Konrad’ isimli firma aracılığıyla çok rahat ve ucuz bir şekilde bisiklet kiralayabiliyorsunuz. Konradların her kullanımda ilk 60 dakikası ücretsiz ve şehir içerisinde bisikletleri kiralayıp teslim edebileceğiniz neredeyse her sokakta istasyonlar var. A noktasından kiralayıp B noktasında teslim edebiliyorsunuz. Her 59 dakikada 1 kez kiralayıp iade ederek tüm gün ücretsiz kullanabilirsiniz ve bu yaptığınız tamamen yasal! 🙂

Konaklama için pek çok seçenek bulunuyor. Ama bizim gibi öğrenciyseniz ve paranız yoksa Almanya için de önereceğim tek Hostel ‘JugendHerberge’ dir. Her şehirde bir tane var. Kassel’deki Jugendherberge ise konaklama için ihtiyacınızı tam anlamıyla karşılayacaktır. Ya da siz en iyisi bana gelin, başımın üstünde yeriniz var 🙂

Gel gelelim benim burada günlerim nasıl geçiyor? Yoğun Almanca mağduruyum burda blogseverler. Her gün C1 ya da C2 düzeyindeki Almanca derslere girip çıkıyorum. Bu durum benim lehime olsa ve almancamı hayvan gibi geliştiriyor olsa da insan kendini bazen yalnız hissediyor. Buraya gelirken her hafta sonu bir ülke gezerim diyordum ama biraz parasızlık ve çokca zamansızlık nedeniyle henüz Almanya dışına çıkamadım. Ama bu Cumartesi başlıyorum 😉

IMG_5840
Kassel’dan Fulda Nehri geçiyor. Nehir boyunca uygun fiyatlara farklı şehirlere Feribotlarla ya da Katamaranlarla yolculuk yapabiliyorsunuz. Ya da sadece keyif için ‘Kanalfahrt’ denilen kanal turlarına da katılabilir, ufak vapurlarda Brunch yapabilirsiniz.

Türkiye’yi özlediğim zamanlar oluyor bazen. O zamanlar da Türk Mahallesi’ne gidip bi çiğköfte yiyorum bi çay içiyorum bazen su böreği, odun ekmeği falan yiyorum geçiyor. Casinolara gidip lig maçlarını izliyorum. Şampiyonluğu bile formamla sokaklarda kutlamışlığım var. Erasmus partilerinin haddi hesabı yok burda tahmin ettiğiniz gibi. Her gün 2-3 parti oluyor. Ara sıra da olsa katılıyorum, sohbet ediyorum insanlarla. Partilerde en mülayim hep bizim Türkler. Avrupalılar çok çılgın ayak uyduramıyoruz ama mümkün olduğunca ülkemizi adeta milli takım kaptanıymışçasına güzelce temsil ediyoruz. Yeri geliyor ülkücü, yeri geliyor radikal islamcı, yeri geliyor solcu oluyorum burada. İstiyorum ki insanlar bize barbar demesin. İstiyorum ki bizi açık görüşlü, objektif bilsinler.

Almanya ile ilgili söylenecek çok şey var. Zamanla diğer Almanya şehir yazılarımda hepsinden bahsedeceğim zaten. Hepsini ‘Kassel yazımda tüketmek istemiyorum. Ayrıca Kassel yazımı da gün geçtikçe sürekli güncelleyeceğim. Çünkü yaşadığım bu şehri en güzel şekilde anlatmak ve tanıtmak istiyorum. Kassel güzel, Cassel şirin. Burayı gezmek isterseniz mutlaka documenta zamanı geliniz efenim. Size güzel Herkules manzarasıyla veda edip, kahvemle Man On The Moon eşliğinde selamlıyorum. Işıklar kapansın. Alkış!!

Herkules gece görünümü
Herkules gece görünümü

Seyahat etmeyi ve yazmayı; deneyimlerimi başka insanlarla paylaşmayı seviyorum. Yaptığım her gezi ve yazdığım her yazı bilinmeyen soruların ve tutkulu deneyimlerin bir parçası.

27 Yorum

 • Gözdecik

  Vay be mertcan ne güzel yazmışsın, tebrik eder başarılarının gezentiliğinin devamını dilerim arkadaşım ki bize de okucak bişi çıksın 🙂

  • kulavuzm

   Teşekkür ederim Gözde 🙂 Ayrıca senin de uçtuğun ve gezdiğin yerleri artık bir blogta yazmanı bekliyoruz. Twitter’da paylaştıkların bizi kesmiyor daha fazla detay istiyoruz! 🙂

  • kulavuzm

   Teşekkürler Serdar Abi, kısmetse kısa zaman içerisinde devamı da gelecek yazıların 🙂 Biraz boşladık bu aralar hem şehre alışmak hem de buralara ayak uydurmak biraz zaman aldı. Ama bundan sonra kaldığımız yerden devam 🙂

  • kulavuzm

   Teşekkürler Hatica; Sanco Ali o işi çok güzel yapıyor diğer tutorlarla birlikte 🙂 Sagolsun bize her konuda cok yardimci oldu Kassel’da. Yarın öbür gün Masterarbeit için buralara tekrar gelirsem tabii ki yardimci olmak isterim. Cok guzel gunler gecirdik burada. Umarim yazdiklarimin buraya gelecek arkadaslara faydasi olur. 🙂

 • özgenur

  Özgenur ,

  merhaba,ben Anadolu Üniversitesi İİBF Fakültesi İktisat 1.sınıf öğrencisiyim gelecek yıl güz dönemi erasmusla kassel üniversitesine gitme durumum var ama çokta merak ettiğim sorular var kafamda mesela ,Güz dönemi gitmek mantıklı mı ,Okulun yurdu var mı ,£400 hibe veriyorlar yeter mi ki sanmıyorum ve daha bilmem gereken ayrıntılar var mı .beni aydınlatırsan çok sevinirim 🙂

  • kulavuzm

   Merhaba Özgenur!

   Güz dönemi Erasmusla gitmek; bahar dönemi gitmekten daha mantıklıdır; çünkü Erasmus süreni bahar dönemine de uzatabilirsin. 400€ yeterli mi değil mi, bu biraz senin harcamalarına bağlı. Ortalama bir yurdun ücreti aylık 180-240€ arasında değişiyor. Bunun haricinde örneğin bir kereye mahsus olmak üzere 250€ civarında bir dönem harcı ödeyeceksin ve erasmus VorKurs alacaksan; bu da 100€ civarında. Bu ve benzeri ekstraların mutlaka olacaktır. Paranı zaten aylık değil, dönemlik alıyorsun ve %80’ini alıyorsun. Yani Gideceğin ay sayısıx400 ‘ün %80’i. Günlük harcamaların 5-20€ arasında değişecektir. Fakat bir yere gezmeye gitmek istediğin zaman şehir dışı için en az 30€, ülke dışı için en az 100€ gerekli olacak.

   Bunun haricinde Kassel ucuz bir şehir. Vaktinin çoğunu üniversite ve çevresinde geçireceksen çok ucuza yeme-içme alternatiflerin var. Yemek konusunda yetenekliysen yine üniversite çevresinde Rewe, Aldi, Lidl, Edeka gibi indirim marketleri mevcut, çok çok ucuzlar. Zaten Kassel genel olarak pahalı bir şehir değil. Daha önce aylık 400€’ya geçinen arkadaşlarımız da oldu, fakat benim yurdum 200€’du ve kalan 200€ benim aylık harcamalarım ve gezilerim için yeterli olmadı.

   Konaklamanı çok ucuza ayarlarsan (hali hazırda orada erasmus yapan bir arkadaş edinip onunla oda paylaşmak gibi); kahvaltını evde yapıp, yemeğini yemekhanede yersen; alkol ve sigara kullanmıyorsan ve lüks harcamaların yoksa; kalan ortalama 200€’da sana yetebilir. En azından ilk gittiğin aylarda paran varken deneyebilirsin. Para konusu yüzünden sakın vazgeçme Erasmus işinden.

   Bunun haricinde Erasmus süren boyunca çalışma hakkın var. Kassel’de öğrencilere çok fazla çalışma seçeneği var. Özellikle Türk Öğrenciler genellikle hemen Türk Restoranları’nda çalışmaya başlar. Bunlar için en mantıklısı ‘Tat Urfa Restaurant’. Bu ve benzeri yerlerde haftada bir kaç gün çalışarak aylık 300-400€ ek gelir kazanabilirsin.

   Okulun yurtlarına Studentenwerk Kassel adresinden başvurabilirsin. Benim tavsiyem ise Uni Kassel International sayfasına katılman ve konaklamanı buradan araman. Bir diğer ev arkadaşlığı sitesi ise wg-gesucht.de , son olarak buraya da göz atabilirsin.

   Bol şans diliyorum, Almanya’nın bence en güzel şehirlerinden birine gidiyorsun. 🙂 Keyfini çıkar.

   • özgenur

    Cok teşekkür ederim ,söylediklerine göre para konusuna pek takılmamak gerekiyor ,halledilebilir eğer Almanya çıkarsa gitme konusunda içim bayağı rahatlıcak ama şöyle bir durum var daha erasmus yerleştirmeleri açıklanmadı ama ben arkadaşlarla almanya çıkar diye düşündüm (eğer kesin almanya olursa tekrar danışmak isterim 🙂 ) diğer tercihlerimde ispanya,litvanya ,polonya ve yine Litvanya .Tercih konusunda biraz aceleci bilgisiz davrandığım belli oluyordur 🙂 tekrar teşekkürler hayırlısı olsun diyelim 🙂

 • Merve

  Merhabalar, yazılarınız harika ve çok bilgilendirici, teşekkür ederim. Gelecek sene ben de bir yıllığına Kassel’e gideceğim. Bize verecekleri hibe diğerlerine oranla daha az, 350-400 euro civarında. Sorum şu, İngiltere’ye nasıl gidebilirim, Belçika üzerinden gidersem vize sorarlar mı? Ayrıca Belçika’ya nasıl geçebilirim bu benim için kolay olur mu? Ve bu İngiltere’ye gitsem yol parası tahminen ne kadar tutar ve Belçika’ya gitsem tahminen ne kadar olur? Bunlar benim için hayati önem taşıyan sorular, o yüzden şimdiden çok teşekkür ederim 🙂

  • kulavuzm

   Merhaba Merve!

   güzel yorumların için teşekkür ederim. İngiltere’ye en uygun Ryanair ile ulaşabilirsin. Frankfurt Hahn ya da Düsseldorf’tan direk uçuşlar var. Ancak İngiltere Schengen vizesi haricinde ayrı bir vize istiyor. Bunu da Almanya’da İngiltere Konsolosluğu’na giderek alabilirsin. Kolay olacağını sanmıyorum ama daha önce gitmediğim için net bir şey söyleyemem. Ryanair’in çok ucuza biletleri olabiliyor, 30-40 Euro’ya uçak bileti denk getirirsin mutlaka.

   Belçika’ya ulaşmak için ise en ucuz yol Eurolines Otobüs Firması. Uygun fiyata gidiş dönüş bilet alarak gidebilirsin. Belçika içinde de trenlerle ucuza şehirden şehire geçebilirsin.

   Fakat Kassel bunların hepsinden daha güzel 😛 Bol şans diliyorum umarım güzel bir yıl geçirirsin!

 • Merve

  Mertcan tekrar merhaba. Gidiş tarihim kesinleşti bu ayın sonunda orada olacağım, yalnız Kassel’in havasına göre kıyafet götürmek istiyorum, orda iki dönem kalacağım için birçok şey götürmem gerekiyor haliyle. Valiz hazırlamak eziyet resmen. Kassel’in havası ile ilgili neler söyleyebilirsin? Kışın ya da sonbaharda çok soğuk olur mu?

  • Mertcan Kulavuz

   Merhaba Merve!

   Kassel genel olarak soğuk bir şehir, benim bulunduğum dönemde sadece Temmuz ayında güneşli günler görmüştük. Yani toplamda en fazla 1-1.5 ay yaz görürsün diye düşünüyorum. Yanına kışlık eşya ağırlıkta olmak üzere bir bavul hazırlamalısın. Yazlık eşya, şort bikini vb. şeyler de al mutlaka, Kassel’de havalar ısındı mı tam ısınıyor, nemden dolayı bunaltıyor havuza, göle gidersin. Yağmurluk/rüzgarlık iş görür. Şemsiyeni de asla unutma! 🙂

 • burcu

  Ağzına yüreğine sağlık bende erasmus için kassel e gidenlerdenim (2012-2013) ve beni o günlere götürdü bu yazıların çok ama çok güzel olmuş;)

  • Mertcan Kulavuz

   Rica ederim! Aslında en kısa zamanda bu yazıyı güncellemek ve Kassel’le ilgili yeni bilgiler eklemek istiyoruz. Eksik gördüğün ve eklemek istediğin bir şeyler varaa çok sevinirim!

   • burcu

    İlk işimde,ilk görev yerim çok şükür yine Kassel oldu.3 mayısta gittiğimde değişen,gelişen, gördüğüm tüm güzellikleri büyük bir zevkle sizlerle paylaşacağim inşallah…

  • selen

   merhaba burcu bende bu yıl kassele gitmek istiyorum erasmus için bilgisayar mühendisliği okuyorum fakat oradakş derslerin çoğu almancaymış ingilizce olanlarada baktım çok az ve yetersiz bu yuzden biraz kararsız kaldım.Bir çok öğrencinin merak ettiği gibi hocalar yardım ediyor mu derslerisınav tarzları nasıl ingilizcemi?

  • Selen

   merhaba burcu bende bu yıl kassele gitmek istiyorum erasmus için bilgisayar mühendisliği okuyorum fakat oradakş derslerin çoğu almancaymış ingilizce olanlarada baktım çok az ve yetersiz bu yuzden biraz kararsız kaldım.Bir çok öğrencinin merak ettiği gibi hocalar yardım ediyor mu dersleri sınav tarzları nasıl ingilizcemi?

   • Mertcan Kulavuz

    Selen merhaba,

    Derslerin çoğu Almanca evet fakat bazı hocalar yardımcı oluyor ve sınav yerine ingilizce olarak Ev Ödevi (Hausarbeit) gibi bir dosya hazırlayıp teslim ediyorsun, hepsi bu kadar! Fakat bazı hocalar bu konuda kıl olabiliyor ki bunu da en baştan belirtiyorlar zaten. Önemli olan dönem başında gidip hocalarla tek tek konuşmak ve anlaşmak. Bol şans!

 • Nadine

  Merhabalar,
  Sizin sitenizi yeni keşfettim,çok güzel gözlemlemişsiniz ve yazmissiniz Kasseli….Tebrik ediyorum.Ben Kassel de yasıyorum,ancak bu kadar anlatilabilir.Diger yazdiklarinizi okumadan hemen yazmak istedim….Siz şuanda nerede yaşıyorsunuz bilmiyorum ama yaşadiginiz heryeri yudum yudum yaşadiginiz belli.Yolunuz ve bahtiniz açık olsun.

  • Mertcan Kulavuz

   Merhaba!

   Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim! Şu anda İzmir, Seferihisar’da yaşıyorum, muhteşem bir yer ve yazı işlerine odaklanmak için harika bir ortamı var 🙂 Ama Kassel hep kalbimin, aklımın bir köşesinde. 1 seneye yakın bulundum orada ve her anımı dolu dolu yaşadım, hala da unutamadığım ender şehirlerden. Kıymetini bilmelisiniz bence, oradaki huzurlu ortam dünyanın bir başka yerinde vardır elbette ama Almanya için en iyi şehirlerden bir tanesi 🙂

   • Nadine

    Sevgili Mertcan,
    Yanit verdiginiz icin teşekkür ediyorum.Bana görede siz çok güzel bir yerdesiniz.Oralari biliyorum.Dogum şehrim degil ama ben kendimi İzmirli hissedenlerdenim.
    Kasselin kıymeti nasil bilinir pek bilemiyorum ama burada da severek yaşıyorum

 • Kerim

  Merhaba öncelikle yazınız için teşekkürler,
  Elektrik-Elektronik mühendisliği bölümü yüksek lisans öğrencisiyim. Bu sene bahar dönemi için 4 aylık erasmus kazandım. Kassel de sınavlar zor oluyormuş, hocalarla yüzyüze yapılıyormuş. Bu konu hakkında bilginiz varmı? Çünkü ingilizcem iyi değildir 🙁 Ayrıca ben orda olduğum süre boyunca bi iş bulup çalışmak istiyorum biriktirdiğim parayla gezmeyi planlıyorum. Bu mümkünmü ve basitmi?
  Şimdiden teşekkürler.

  • Mertcan Kulavuz

   Merhaba!

   Öncelikle iş konusundan başlayayım; kesinlikle yasal ya da yasal olmayan yollarla işe girip çalışmak mümkün. Yasal olan yol; üniversitenin üniversite öğrencilerine iş bulmaya yönelik kurduğu bir birim var, değişmediyse adı ‘UniASTA’. Buraya başvurarak kendine Part Time yani ‘Minijob’ bir iş bulabilirsin. Bu yöntemle eğer iş bulamazsan,tüm Türk dükkanlarına (Dönerci,Kuyumcu,Tamirci vs.) gidip yüzyüze görüşebilirsin. Çok çalışmak ve az kazanmak konusunda sıkıntın yoksa, bu yöntemi de deneyebilirsin.

   Sınavlar konusunda her bölümün ve her hocanın kendine özgü yöntemleri oluyor. Ben Germanistik öğrencisi olduğum zamanlarda Sunum, Yazılı ve Proje olmak üzere 3 seçenek vardı. Bu 3 seçenekten birini tercih edip sınavlarımızı teslim etmiştik.

   İngilizce konusunda yaşam anlamında dert etme, Kassel göçmen şehridir. Senle aşağı yukarı aynı seviyede İngilizce konuşacak çok arkadaşın olur. Şimdiden bol şans 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*