Gezi Yazıları,  Türkiye

iznik Gezi Rehberi

iznik Gezi Rehberi

iznik_gun_batimi

iznik, dünyada eşine az rastlanan ve bütünüyle “açık hava müzesi” olan tarihi ve antik şehirlerden biri.  Her köşesi binlerce yıldır kültür kalıntıları ile yoğrulmuş bu kent, aynı zamanda Türkler’in ilk başkenti. Roma İmparatorluğu, Bizans, Selçuklular ve Osmanlılar büyük izler bırakmış bu şehire. Defalarca fethedilmiş kalesinden; kiliselerine; türbelerinden, camilerine kentin dört bir yanına dağılmış pek çok eser var. Ama tarihten daha fazlasına, onlarca güzelliğe sahip bir kent burası.

iznik hakkında 4 temel bilgiyi öğren:

  1. Şehir merkezi ve yerleşim, iznik Gölü’nün doğu kıyısında; Bursa’nın kuzeydoğusunda yer alıyor.
  2. iznik adı şehrin eski adı Nikea’dan geliyor. Nikea ismi ise, en büyük Yunan Devletleri’nden biri olan iznik Rum İmparatorluğu’na dayanıyor.
  3. Şehir, 1075 ve 1086 yıllarında Anadolu Selçuklu Devleti’ne başkentlik yapmış. Dolayısıyla Türkler’in Anadolu’daki ilk başkenti.
  4. Burada dünyaca ünlü çini ve seramikler yapılıyor.

Yeni başlayanlar için iznik

Kent, Bursa’ya 85 kilometre uzaklıkta bir şehir. Aslında pek de Bursa’yla alakası olmadığını söylemek mümkün. Dünyada eşine ender rastlanan ve bütünüyle açık hava müzesi olan bu antik şehir, günümüzde hala pek çok tarihi esere ev sahipliği yapıyor. Bir kısmı toprak altında, bir kısmı restorasyon aşamasında. Bursa’ya, İstanbul’a ve Eskişehir’e  yakın yerler içinde olduğundan dolayı mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Buraya bir diğer gelme nedeniniz ise kesinlikle günbatımı izlemek olmalı. Çünkü şehir, dünyanın sayılı günbatımlarından birine ev sahipliği yapıyor.

iznik ‘te hava ve iklim

iznik, Bursa’ya göre daha ılıman ve fazla sanayi olmamasından dolayı daha temiz bir havaya sahip. Çoğu zaman temiz ve güneşli havalarda kış vakti yaz keyfi yapabilirsin. Fakat burayı ziyaret etmek için en güzel zamanlar kesinlikle Nisan-Kasım ayları arası. Özellikle bahar aylarında açan rengarenk çiçekler ve yeşilin onlarca tonu, iznik keyfine anlam katacak.

iznik görülmesi gereken yerler:

iznik_lefke_kapisi

Şehre girer girmez görmen gereken yerlerin başında, şehrin hemen girişinde ve biraz dışında olmasından dolayı surların hemen yanında yer alan Lefke Kapısı yer alıyor. Kapıdan girdikten sonra sağlı sollu bölmeler var. Bölmelerdeki duvarların bazılarında ise Yunanca yazılar var, görmeye değer. Kapının doğu kısmında hemen mezarlık bulunuyor. Mezarlığın hemen yanındaysa su kemerleri.

iznik_seyir_tepesi

Lefke Kapı’dan sonra hemen hemen şehrin her yerinden görülebilen Abdülvahap Sancaktari Türbesi var. Burası şehri panoramik olarak izleyebileceğin muhteşem bir yer. Oturup bir şeyler yudumlayabileceğin bir kafesi de mevcut. Türbenin dibine kadar arabayla gelebiliyorsun fakat yolu biraz bozuk. Sancaktari Abdülvahap’ın fantastik bir öyküsü var.

[toggle style=”closed” title=”Sancaktari Abdülvahap Efsanesi”]Abdülvahap VIII.yüzyıldaki Arap kuşatmalarından biri sırasında gönlünü genç bir Rum kızına kaptırmış. Kızlar Burcu’nu müdafaa eden sevgilisi her seferinde Abdülvahap’a  ‘Kaleyi alırsan beni de alırsın’ diye bağırırmış. Genç sancaktar sevgilisine kavuşmak için yaptığı hücumda bir düşman oku ile yaralanmış ve başı uçurulmuş. Buna rağmen kılıç sallamaya devam eden Abdülvahap, bir arkadaşının “Bre Abdullah başını unuttun” demesi üzerine sancaktari geri dönmüş ve başını koltuğuna alarak yedi adımda bugün yattığı tepeye çıkarak kendini defnetmiş. Biz yazarız, inanması sana kalmış. :)[/toggle]

iznik_müzesi

iznik Müzesi bir diğer adıyla Nilüfer Hatun imareti; Sultan I. Murad’ın annesi Nilüfer Hatun’un anısına 1388 yılında inşa ettirilmiş bir yapı. Burası bir zamanlar yoksullar için her gün yemek dağıtılan bir hayır kurumuymuş. Cumhuriyet Döneminde değişik gereksinmeler için depo olarak kullanılmış, 1960 yılında müze olarak hizmete açılmış. Fakat 53 sene sonra, 2013’te, biz ziyarete gittiğimizde restorasyon için kapalıydı. Şansımıza. Ama sen mutlaka gör.

Kılıçaslan Caddesi ve Atatürk Caddesi, şehrin en önemli iki caddesinden biri. Her iki cadde boyunca karşılıklı her türlü ihtiyacını karşılayabileceğin dükkanlar var.

iznik_ayasofya_camii

Kılıçaslan caddesinden doğuya doğru ilerlediğinde Lefke Kapısı’na, Batı’ya doğru ilerlediğinde ise Atatürk Caddesi’ne ulaşılıyor. Bu caddenin ikisi birbirini tam ortalarından kesiyor ve haritadan baktığında göreceksin ki büyük bir haç işareti oluşmuş şehir planında. Tabii bu planı bizimkiler değil, Romalılar yapmış zamanında. Tüm Roma Kentleri’nde benzer örnekleri var. Romalılar yeni bir garnizon kurduklarında şehri önce birbirini kesen iki cadde ile şekillendiriyorlar; kesişim noktasında ise bir tapınak yerleştiriyorlarmış. Hristiyanlığa geçişten sonra tapınak yerini kiliseye bırakıyor. Bu kilisenin adıda eğer şehir iznik gibi önemli bir merkezse Aya Sofya oluyordu. Zaten şehiri gezerken göreceksin, tam iki caddenin kesiştiği noktada Ayasofya Kilisesi; yani bugünkü adıyla Aya Sofya Camii yer alıyor. Şehrin katedrali. 11. yüzyılda şiddetli bir deprem sonucu ciddi hasar almış. 1331 ‘de Sultan Orhan şehri ele geçirince camiye çevirmiş. Kanuni buraya güzel de bir minare ekletmiş. Mimar Sinan da yapıyı güçlendirmek için çalışmalar yapmış. Yapının doğusunda, dışarıda koruma altına alınmış mozaikler ve apsis alanına ait tuğla kısmı sergileniyor. Bahçesinde bir iki de üzerinde/yanında bir  açıklama olmayan lahitler var. Yapı iznik ‘teki diğer tarihi yerler gibi şu an  yola göre 2-3 metre kot farkına sahip.

iznik için önemli bir diğer kapı İstanbul Kapısı. Şehrin kuzey tarafında kalan bu kapı, Roma ve Bizans dönemlerinde İstanbul’a giden yolun buradan başlamasından ötürü İstanbul Kapı ismi ile anılıyor. Kapıdan hala araçlar geçebiliyor, sapasağlam ayakta. Lefke Kapısı’na göre daha görkemli bir yapı. Kapının kuzey ve güney cepheleri aynı.

Bu bölgeye yakın bir de 1. Murat Hamamı var, biz tesadüfen denk geldik. Oldukça güzel bir yapı ve içerisinde büyükçe bir iznik Şehir Maketi var. Mutlaka görmelisin.

Bunlar haricinde Antik Roma Tiyatrosu, Göl Kapısı, Senato Sarayı, Süleyman Paşa Medresesi ve iznik Sahili görmeniz gereken diğer yerler arasında yer alıyor. 

iznik ‘te ne yenir, ne içilir?

iznik_kofteci_yusuf

iznik deyince akla hemen Köfteci Yusuf geliyor. Tabii gelecek, adamlar dillere destan muazzam köfteler yapıyor. Yolculuklarımızda çoğu zaman temel amacımız Köfteci Yusuf bizim, mutlaka buraya gidip bir köfte yiyin, hatırımıza. Sucukları ve ekmek kadayıfı da denemeye değer. Önden gelen mezeleri zaten gönülleri fethediyor. Off canımız çekti.

Köfte haricinde göl kenarında pek çok restoranda rakı-balık keyfi de yapabilirsin. Yayın balığı, tavalar, ızgaralar kısacası her şeyiyle şehrin gözbebeği mekan önerimiz ise Umut Restoran. Hem güneşin batışını doyasıya izleyebilirsin, hem de göl balıklarının tadına bakabilirsin.

Burada yemek yemek istemiyorsan ve sadece bir şeyler içip yoluna devam edeceksen Melodi Çay Bahçesi soluklanman için ideal. Dut ağaçlarının altında havası güzel, huzur dolu bir yer.

iznik ‘te alışveriş, ne alınır?

Kent, çinisiyle meşhur. Etrafta bolca dükkan göreceksin çini satan. Buralardan ve çini galerilerinden desenli duvar tabakları, vazolar, aşurelik, ibrik, maşrapa şekilli iznik çinileri, kül tablası, şekerlik, demlik, yumurtalık, çerezlik ve çeşitli biblolar satın alabilirsin.

iznik_zeytin

Bunun haricinde burası bir de Zeytin diyarı. Atatürk ve Kılıçaslan Caddesi boyunca çeşitli dükkanlar var zeytin alabileceğin. Örneğin biz Kılıçaslan Caddesi’nde gözümüze çarpan bir dükkandan kendi ürettikleri ve hazırladıkları zeytinleri satan, öğretmen emeklisi Mehmet Amca’nın zeytinlerini tercih ettik.  Tüm zeytinlerden 3’er, 5’er tane tattırdı, zeytin komasına soktu bizi. Hatta bizim de öğretmen adayları olduğumuzu öğrenince bize birer bidon zeytin de bedavadan verdi. Efendim dükkanı da güzel bir yerde, iznik Çini Çarşısı’nın hemen karşısında yer alıyor, şiddetle tavsiye ederiz.

iznik Gece Hayatı ve Eğlence

Gece hayatı  ve eğlence mi? Bu konuyu geçelim. Burası kendi halinde, sakin ve huzurlu bir yer. Gürültülü eğlencelerden ziyade sahil kenarında hoşça vakit geçirebileceğin kafeler var. Örneğin biranı yudumlarken canlı müzik dinlemek istersen Umut Dünyası Bar, sahilde dostlarınla dertleşip kadeh kaldırmak istersen Cem Hotel Restoran & Pub, bizden tavsiye. Çay-kahve içmek niyetindeysen de Hisar Kafe, gençlerin takıldığı bir yer. Burada vakit geçirebilirsin.

iznik Ulaşım Rehberi:

Buraya eğer İstanbul’dan geliyorsan, pek çok otobüs firması var kullanabileceğin. Bunun haricinde farklı illerden geliyorsan, öncelikle Bursa Otogar’a ulaşmalı; buradan kalkan iznik minibüslerine binmelisin. Ayrıca Yalova’dan da yine minibüsler bulunuyor.

iznik Konaklama Rehberi:

Şehir içinde, özellikle göl kenarında pek çok konaklama seçeneği mevcut. Pansiyondan, lüks hotellere kadar çok fazla alternatif var. Bunlar içerisinde Grand Hotel Belakoma ve Çamlık Motel bizim tavsiyemiz.

iznik Hakkında Hayat Kurtaran İpuçları:

  • Şehirdeki tüm kırtasiyelerde Kent Turizm Haritası ücretsiz olarak dağıtılıyor, mutlaka bir tane edin.
  • Bu şehirde inanılmaz bir tarih yatıyor. Kenti daha iyi anlamak ve tarihi dokuyu hissetmek için gitmeden önce hakkında mutlaka bir şeyler oku.
  • Köfteci Yusuf gerçekten inanılmaz köfteler yapıyor ve şahane bir yerde. Boş masa bulabilirsen, mutlaka bir porsiyon köfte ye. Ayrıca sucukları da şahane, köfte üstüne bir kangal sucuk alabilirsin.
  • Ayasofya Kilisesi değil, Ayasofya Camii. Bu konuya dikkat edelim, garip tepkiler olabiliyor kilise deyince.
  • iznik, dünyanın en güzel gün batımlarından birine sahip. Göl boyunca bir yere oturup mutlaka gün batımı izlemelisin.

4 İmparatorluk gören bu kenti görmek ve tarihi dokuyu hissetmek için daha sayfalarca neden var. İyisi mi en kısa zamanda yola çık ve bu kenti keşfet.

 

Seyahat etmeyi ve yazmayı; deneyimlerimi başka insanlarla paylaşmayı seviyorum. Yaptığım her gezi ve yazdığım her yazı bilinmeyen soruların ve tutkulu deneyimlerin bir parçası.

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*