Almanya,  Gezi Yazıları

Hann Munden

Berlin, Frankfurt, Hamburg, Bremen, Münih… Ne kadar tanıdık değil mi bu şehirler? Gitmeseniz bile hepsi hakkında en ufak bir fikriniz vardır, eminim. Berlin’de duvar, Frankfurt’ta borsa, Hamburg’ta liman, Bremen’de Mızıkacılar, Münih’teyse Oktoberfest. Kolayca tanımlayabiliriz bu şehirleri. Peki ya Hann Munden ya da tam adıyla Hannoversch Münden? Daha önce duymadığınıza adım gibi eminim.

Kassel’a yakın olması nedeniyle yolumuz düştü buraya aslında. Trenle başka şehirlere giderken her zaman duraklayıp yolcu aldığımız ufak ama ilgi çekici bir istasyonu vardı. Biz de böyle yolculuklardan birinde aniden trenden inerek sakin bir Pazar günü bu güzel kasabayı gezmeye karar verdik.

IMG_7552

Hann. Münden Almanya’nın Aşağı Saksonya bölgesinde; Göttingen ve Kassel şehirleri arasında; Fulda ve Werra nehirlerinin öpüşüp Weser Dağı’nın eteklerine karıştığı muhteşem bir doğada yer alıyor. Bir zamanların eski ticaret merkezi olan Hann. Münden; yarı ahşap evleri ve neredeyse tamamen sularla çevrilmiş şehir merkeziyle ön plana çıkıyor. Öyle bir muhteşem doğa ki; kampçıların bile Almanya içerisinde uğradıkları popüler noktalardan birisi. 28.000 gibi az nüfusunun yanı sıra 6 yüzyıl devirmiş eski binalarıyla da tipik bir Alman Kasabası. Dar sokakları, ahşap evleri, kuleleri, kaleleri, eski şehir duvarları ve köprüleriyle dikkat çeken nehirlerle çevrili bu şehirde; ufak da olsa pek çok ada da yer alıyor. Şehrin gerçek adı Münden olsa da yıllar öncesi Hanover Krallığı’yla yapılan anlaşmalardan sonra Hannoversch Münden olarak değiştirilmiş bu isim. Günümüze ise kısaca Hann. Münden diye ulaşsa da, yerel halk sadece Münden demeyi tercih ediyor.

IMG_7570

İstasyon’dan indiğinizde doğruca merkeze doğru sizi yönlendiren bir Bahnhofstraße var. Bu caddeyi takip edebilir ya da direk en büyük kiliseye doğru yönelebilirsiniz. Ufak bir şehir merkezi var bu tatlı kasabanın. Oldukça da pratik bir şehir; İstasyon’a çıkan caddeye İstasyon Caddesi; şehrin en uzun ve popüler caddesine Uzun Cadde; şehrin pazarına çıkan caddeye de Market Caddesi demişler. Belki 15-20 dakikada gezebilecek kadar küçük ama tekrar tekrar aynı yerlerden geçtirecek kadar da keyifli bir yer. Tipik Alman Evleri’ni çok iyi gözlemleyebileceğiniz güzel bir bölge burası. Neredeyse yeni yapılanma yok denecek kadar az; tarihi doku çok güzel korunmuş durumda. Aslında Almanya’da büyük şehirleri gezmektense küçük ve bilinmeyen şehirleri gezmek; sizlere bu tarz mimari hakkında çok daha fikir sahipliği kazandıracaktır emin olun.

IMG_7580
Sinem oldukça keyifliydi Hann. Münden’ı gezerken. 🙂

Hann.Münden tarihte Prusya Krallığı’nın Orman Mühendisliği Akademisi’ne sahiplik yapmış. Şehrin tüm botanik bahçeleri bu zamanlarda kurulmuş ve günümüze kadar korunmuş. Her ne kadar akademi yıllar sonra Göttingen Üniversitesi’ne bağlanmış ve şehirden taşınmış olsa da; tarihi binalar ve botanik bahçeler hala ziyaret edilebilir durumda. Bunlardan en önemlisinin de Forst Botanischer Garten olduğunu söylemekte fayda var.

Hann. Münden’in sakin sokaklarının hepsi şehir merkezine; dolayısıyla da Rathaus yani Belediye Binası’na çıkıyor. Şehrin en göz alıcı yerlerinden biri de burası. 14. Yüzyıl’dan kalma bu bina; yapılan renevasyonlarla günümüze kadar ulaştırılmış ve içerisinde pek çok tarihi esere de ev sahipliği yapmış.

Şehir içerisinde bir diğer görmeniz gereken yer şehrin her noktasından görülebilen ve yüksek bir dağın kollarında yer alan Tillyschanze. Yüz yıllar önce şehri gözlemlemek için yapılan bu kale;  görülmeye değer muazzam bir nokta. Bu tepeden muhteşem bir Hann. Münden manzarası da sizleri bekliyor. Kont Tilly’nin kuşatmasını anmak için yapılan bu kuleye yürüyerek çıkmak isteyenler içinse harika bir trekking rotası var.


Hann. Münden’ın bir diğer simgesi Welfenschloss yani Welfen Kalesi. Dük Eric I tarafından Gotik tarzda 1501 yıllarında yapılan bu kale; 1560 yılında yangında yanmış ancak Dük Eric II tarafından yeniden renove edilmiş. 1849’da tekrar bir bölümü yanan bu kale; yine de  Werra Nehri kıyısında tüm ihtişamıyla sizleri bekliyor.

Şehrin bir diğer önemli noktası Eski Werra Köprüsü. (Werrabrücke). Werra Nehri üzerinde yer alan bu köprü Almanya’nın en eski köprülerinden biri. Bu köprü üzerinden geçtiğinizde yine şehrin bir diğer önemli 12. Yüzyıl’dan kalma şehir duvarlarına da ulaşabilirsiniz. Bu köprüyü ve köprünün yanına kurulmuş kamp alanlarına bayıldım diyebilirim. Buraya tekrar gitmek ve kamp yapmak harika olabilirdi.

IMG_7556

Şehirde alışveriş yapabileceğiniz ufak ve eski bir çarşı da yer alıyor. Langestraße boyunca uzanan bu çarşıdan hediyelik eşyalar alabilir ya da yine bu çarşı üzerinde yer alan ve harika dondurmalar satan Eiscafe De Fanti’de lezzetli italyan dondurmaları yiyebilirsiniz. Bu cadde üzerinde bir çok özel antika dükkanlarıyla da karşılaşabilir ve olağanüstü ürünlere rastlayabilirsiniz.

Şehirde pek çok Botla Nehir Turu ve Rehber Eşliği’nde Trekking Turları yapılıyor. Bunlardan birine katılmak da size bu şehri daha iyi tanımak ve bu şehrin dokusunu daha yakından hissetmek konusunda son derece yararlı olacaktır. Şehirde konaklamak isterseniz de 4 yıldızlı bir lüks hotel, misafir evleri, hosteller ve kamp alanları sizleri bekliyor.

IMG_7572

Hannoversch Münden hakkında daha fazlası için Hann. Münden Tourismus sayfası sizleri bekliyor.

Sevgiler.

Fotoğrafların bir kısmı Panoramio’dan alıntıdır. Fotoğrafların orjinal hallerine ve linklerine üzerilerine tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

Seyahat etmeyi ve yazmayı; deneyimlerimi başka insanlarla paylaşmayı seviyorum. Yaptığım her gezi ve yazdığım her yazı bilinmeyen soruların ve tutkulu deneyimlerin bir parçası.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*