Gezi Yazıları,  İtalya,  Rehberler

Sanatın şapka çıkardığı şehir: Floransa Gezi Rehberi

Tüm dünyanın takıntı haline getirdiği Toskana’nın ufak ama dopdolu şehri Floransa. İki milenyumdan fazla süregelen bu şehir tektonik güçlerin kömürü zorlayarak elmasa dönüştürmesi misali, tarihten en üst düzeyde payını alarak yeryüzünün en harika eserlerinin ortaya çıkmasına vesile olmuş. Tatlı ve şehvetli Rönesans havası tüm duyguları tahrik ediyor ve şehrin ruhuna muhteşem uyum sağlıyor. Floransa Gezi Rehberi , burada belki de seni bir ömür boyu cezbedecek kadar güzelliğe sahip. Birkaç günde Floransa Gezi Rehberi ‘ni tamamlayamasan bile, bu şehre tekrar ve tekrar geleceksin, unutma.

ponte_vecchio

Şehir hakkında 4 temel bilgiyi öğren;

 • Floransa’nın kara tarihini bil ve şehir içerisinde asla Barbarlar’dan söz etme.
 • Santa Croce Bazilikası, Fransizken mezhebine ait dünyanın en büyük kilisesi ve İtalyan Gotik mimarisinin en önemli eserlerinden biri.
 • Santa Croce Meydanı da İtalya’nın tarihi futbol etkinliği olan ‘Fiorentino Futbolu’ na her Haziran ayında ev sahipliği yapar. El, ayak ve dayağın serbest olduğu bu grekoremen futbol anlayışını görmeyi unutma.
 • Ponte Vecchio Floransa için altın değerinde. Amansız anlarda koş ve köprünün tadını çıkar. Gündüz, gece, farklı modlar ve zamanda köprü inanılmaz manzaralar sunuyor.

Yeni başlayanlar için Floransa Gezi Rehberi ;

Rönesansın beşiği olan bu kente akın eden turistler çoğu zaman nefes almanda zorluk çıkarsa da, Floransa’nın dünyaca ünlü tüm eserleri çok çekici ve romantik, mutlaka hepsi olmasa da önemli bir kısmına zaman ayırmaya çalış. Eserlerin birinden diğerine ulaşırken bol bol yürü çünkü her sokağın ayrı bir hikayesi, hatta peri masalı var. Sık sık kaybolmaya özen göster, çünkü Toskana’nın en muhteşem şaraplarını bu sokaklarda keşfedeceksin. Tabii bir de pizzalarını! Alışverişkoliksen eğer Gucci ve Roberto Cavalli gibi pek çok moda tasarımcısı da bu kentte doğdu,  tam yerindesin. Ponte Vecchio’daki elmasçılar kadar, ünlü meydanların ara sokaklarındaki modacılar da harika.

Hava ve İklim;

Bahar ayları Floransa seyahatin için tam zamanları. Bir bir açan eşsiz güzellikte çiçekler ve muhteşem ılıman hava, gezin boyunca sana harika anlar yaşatacak. Özellikle Nisan ve Mayıs ayları ideal. Sıcak havada don atlet gezmeyi seven bir tipsen yaz ayları tam sana göre. Ama yanına bir ceket, yelek al ki akşamları donmayasın. Ha bir de, şemsiye. Yaz kış ne zaman gidersen yanında bulundur, bazen küçük şakalar olabiliyor. Aralık ve Ocak aylarında da bu şehirden mümkünse uzak durulması gerek.

Görülmesi Gereken Turistik Cazibeler

Ne sen sor ne ben söyleyeyim desek; Floransa Gezi Rehberi ‘ndeki güzellikleri kısaca özetlemiş oluruz aslında. Her köşebaşında, her sokakta turistik cazibe mi olur? Olurmuş. Sana hepsinin gereksiz tarihinden bahsetmeyeceğiz, ya da saçma sapan linklerle devamını şuradan oku, buradan şuraya tıkla, takla at git hiç demeyeceğiz. Zaten tarihini okumak istesen, burada değil kütüphanede olurdun. Gel kısa kısa bahsedelim.

signoria

Michalengelo’nun ünlü Davut Heykeli’nin replikasının bulunduğu Signoria Meydanı ve Vecchio Sarayı bu listeye girebilecek güzelliklerin başında geliyor. İçine girmene gerek yok, uzaktan şöyle bir baksan fotoğraflasan yeterli olur bizce. Tamam güzel eserler var eyvallah ama, Belediye Binası en nihayetinde ve müzeyle kuleyi görmek istedin mi 14 Euro giriş ücreti var. Zaten Davut‘un replikası da dışarıda, şöyle bir ona göz atsan tamam. Ne demişler; bin kere duyacağına, bir kere gör, o hesap. Zaten kule de kadraja sığmıyor, illallah ettirdi bize bunu kim dikmişse. Fakat buraya kadar gelmişken ve meydana ulaşmışken, burada biraz vakit geçirip bir kahve içebilirsin.

Dillere destan bir Gotik örneği olan Floransa Katedrali de öncelikli görmen gereken güzelliklerden. Katedrale girişin ücretsiz olduğunu belirtelim, koş koş koş! Ancak bir hayli kuyruk oluyor onu da göze alarak koş. Yazının başında bahsettiğimiz Brunelleschi’nin kıvrımlı kubbesi burada, onu da görmek istersen 9 Euro’yla vedalaş.

Ponte Vecchio ayrı bir güzelliği bu şehrin. Hani hiçbir yerini görmeyip de burayı görsen bile yeterli. Arno Nehri’nin iki yakasına kurulan bu şehrin en önemli simgesi çünkü. Neredeyse tüm hayat bu köprüyle iki yakaya bağlanmış konumda. Ponte Vecchio’nun güney ucunda yer alan Amici di Ponte Vecchio Da Stefano’da pizza yemeyi unutmayasın! Ayrıca ekonomik bir gezginsen, Ponte Vecchio’daki dükkanlardan uzak dur.

uffizi

Uffiza ve Academica bu şehrin en önemli iki galerisi. Bunları mutlaka görmelisin, parası neyse ver gir sakın kaçırma. Michalengelo, Leonardo Da Vinci ve nicelerinin eserlerinin bulunduğu Uffizi, Klasik Dönem ve Rönesans’ın en güzel örneklerine ev sahipliği yapıyor. 1784 yılında öğrenciler için evden bozma bir galeri olan Academica ise, yazıda daha önce replikasından bahsettiğimiz Michalengelo’nun Davut Heykeli’nin orjinali dışında, Botticelli’nin Madonna and Child ve Madonna of the Sea, Giambologna’nın Rape of the Sabines gibi önemli eserlerine sahip. Sakın es geçmeyesin.

campanile

Floransa Gezi Rehberi ‘ndeki bir diğer görülecek yer tavsiyemiz de Duomu Meydanı’ndaki Giotto’nun Çanı yani ‘Giotto Campanile’. Kule, Floransa’da görüp görebileceğin en güzel panoramik manzaralardan birini sunuyor. Bizi Floransa’da en çok etkileyen eser oldu. Gündüzü ayrı, gecesi ayrı güzel buranın. Kuleye çıkıp çana ulaşmadan önce bu muhteşem yapının etrafında mutlaka bir tur atmalısın!

Of şimdiden yoruldun dimi, ama daha görmen gereken pek çok yer var. Örneğin Andrea Pisano ve Lorenzo Ghiberti tarafından yapılan bronz kapıları ile ünlü vaftizhane olan Battistero di San Giovanni, Floransa’nın en büyük mimari yapısı olan Piti Sarayı ve arkasındaki Boboli Bahçeleri, Galileo, Michelangelo, Machiavelli, Dante ve diğer önemli birçok insanın anıt mezarının bulunduğu Santa Croce Bazilikası, ön kısmı tamamlanmasa bile muhteşem güzellik sunan San Lorenzo Bazilikası ve Medici Şapeli, türkiye de parfüm sektörüne girmiş olan Bargello Sarayı ve niceleri.

Gezini tamamladıktan sonra da şehre veda etmeden Piazza Michalengelo’ya gitmelisin. Şehri tam tepeden panoramik olarak seyredebileceğin bu meydan, tam bir challenge aslında. Otobüsle gidebilirsin, ama kesinlikle yürümeni hatta tırmanmanı tavsiye ediyoruz. Buraya varana kadar muhteşem sokaklardan, bahçelerden geçecek; harika güzelliklere şahit olacaksın.

michalengelo_piazza

Floransa’da ne yenir, ne içilir?

Floransa yemek kültürü açısından çok zengin bir kent. Hem İtalyan hem de dünya mutfağına ev sahipliği yapan Floransa’da yemek yerken restorandan restorana fiyatların değişken olduğunu ve oturup yemekle yemeğinizi alıp gitmek arasında kimi zaman büyük fark oluşabileceğini bilmelisin. Floransa Gezi Rehberi ‘nde de farklı bütçeler için alternatifler sunacağız. Örneğin akşam yemeği yiyeceksen birçok şık restoran ve kafe bulunuyor. Örneğin Enoteca Pitti Gola e Cantina, leziz Toskana şarapları içebileceğiniz ve harika peynirler tadabileceğiniz havalı restoranlardan bir tanesi. Yemekleri eşsiz ve restoran sahibi Zeno şaraplar konusunda inanılmaz bilgili bir adam. Türklerle de muhabbeti inanılmaz iyi, sevildiğini hissedeceksin. Gerçek bir zevk! Trattoria Pandemonio di Casa Brogi ise meşhur Toskana yemeklerinin sevgiyle ve tutkuyla hazırlandığı olağanüstü bir restoran. Şef Francesco tüm hünerlerini sergiliyor burada. Biftekler ve ev yapımı Tortelecci’nin tadına doyum olmaz, otantik bir deneyim. Başlangıçları da çok lezzetli, özellikle içinde zeytinyağı olan her şey! Bu iki önerimiz ve diğer gideceğin restoranlar için rezervasyon yaptırmazsan ayakta kalabilirsin.

amici_pizza

Bir şeyler atıştırabileceğin mekan seçeneği de bolca Floransa Gezi Rehberi ‘nde mevcut. Pizza konusunda tekrar ediyoruz, Amici di Ponte Vecchio Da Stefano sektörü ele geçirmiş durumda. Hayatımızda yediğimiz en harika pizzalar buradaydı. Bazen erken saatlerde bitebiliyor pizzaları, bu zamanlarda Via S. Miniato’daki I’ Pizzacchiere diğer pizzacı önerimiz. Bu iki restoranda ‘ayak üstü’ pizza yemek için ideal. Oturup pizza yeme hayali kurma, bunu istiyorsan restoranlara gitmelisin. Bir dipnot, Floransa’da restoranlar ne kadar ufaksa yemekler o kadar lezzetli.

Ayak üstü atıştırmak için Floransa Gezi Rehberi ’nde bir diğer önerimiz Borgo Degli Albizi’deki Pane e Toscana. Focaccia ve Panini’si çok güzel. Taze et, sebze, meyve, porchetta, güneşte kurutulmuş domates, zeytin yağı, zeytin, salata ve daha fazlası burada. Tabii bir de şarap! Burası ayak üstü atıştırıp, şarap kadehlerinizi kaldırabileceğiniz sevimli bir restoran. Ama daha iyisini istiyorsan kesinlikle All’Antico Vinaio’ya gideceksin. Bu küçücük dükkanın Floransa’nın en meşhur, en beğenilen, en çok yorumlanan ve en gözde restoranı olabileceği kimin aklına gelirdi? Sandviçleri ve şarapları inanılmaz lezzetli, ekip çok cana yakın. Gündüzleri tüm turistler kuyruktayken gitmeyesin. Akşam geç bir saatte çok daha keyifli bir ortam var. Özellikle hafif bir yağmur varsa, şarabını ve sandviçlerini alıp muhteşemliğin tadını çıkarabilirsin. Burası dünyada sadece bir tane, değerini bil.

all_antico_vianio

Dondurma için Floransa Gezi Rehberi ‘nin tek önerisi;  Gelateria dei Neri. İddia ediyoruz, hayatında bu kadar çeşit dondurmayı başka bir yerde görmen mümkün değil. Birini seçsen, diğeri ağlar onu alsan öbürü. Burada kaldığın her gün gelip farklı farklı çeşitlerden tatmalısın. Mandalina, antep fıstığı, nutella, kurabiye ve yeşil çay bizim favorimiz!

gelateria di neri

Floransa’ da alışveriş, ne alınır?

Ne alınmaz ki? Şehir başlı başına alışveriş cenneti mübarek. Zaten İtalyanların şıklığını bilmeyen yoktur, bu şıklık sokaklara ve dükkanların her bir köşesine yansımış zaten.  Ama biz yine de Floransa Gezi Rehberi ‘nde alışverişi 4 köşeye ayıracağız.

Birincisi tabii ki Duomo Meydanı ve çevresi. Floransa’da alışverişin kalbinin attığı yer olarak tanımlayabileceğimiz bu bölgede aradığın her şeyi bulabilirsin. Via Roma ve Via Calziaiuoli sokakları başta olmak üzere bu meydanın etrafındaki ara sokaklarda dünyaca ünlü mağazalara ve moda tasarımcılarının dükkanlarına rastlayabilirsin.

Ancak amacın doğrudan lüks tasarımlarsa, seni ikinci köşemiz Via Tornabuoni’ye alalım. Piazza Antinori’den Santa Trinita Köprüsü’ne kadar uzanan ve Rönesans döneminden itibaren Floransa’nın en görkemli, en üst sınıf caddesi olan Tornabuoni; en son moda giyim ve mücevherleri ile ön planda.

Üçüncü köşemiz ise İstasyon ve San Lorenzo bölgesi. Mağazalarla dolup taşan bu bölgeden genellikle sevdiklerine uygun fiyata hediye alabilirsin. El yapımı ürünler ve özellikle takılar bu bölgede popüler hediyelikler.

Son köşemiz ise Ponte Vecchio ve çevresi. Özellikle mücevher ve antika meraklısıysan doğru yerdesin. Köprü ve iki yakası bunların cenneti. Alışveriş yapmasan dahi buralardaki dükkanlara göz atmalısın.

Floransa’da gece hayatı ve eğlence

Rönesans, sanat eserleri ve dünyaca ünlü sanatçılar dediysek, burada hiç gece hayatı yok da demedik.  Floransa’da gece hayatının başını, Floransa Gezi Rehberi ‘nin medarı iftiharı Tenax Club çekiyor. İtalya’da birazdan da bahsedeceğimiz gibi pek çok gece klübü ve bar var ancak aralarında en iyisinin Tenax olduğunu baştan belirtmeliyiz. Genellikle 18-30 yaş aralığında bir kitlesi var, sıkıntı yaşamadan eğlenebiliyorsun. Ünlü DJ’lerin de Floransa’ya uğradıklarında sık sık sahne aldıkları bir klüp. Yalnız içeride bir hayli İtalyan Erkeği olduğunu belirtelim; bu durum hem Türk Kızlarımız, hem de Türk Beylerimiz için dezavantaj olabilir.

it-tenax

The Red Garter, tam olarak bir gece klübü değil, sadece güzel birer bira içip sohbet edebileceğiniz farklı bir ambiyans sunuyor. Loş ışıklar, ahşap masalar ve nahoş müzik. Deneyebilirsin. Bundan iyisi The Joshua Tree Pub. İnceden bir Irish Pub havası var, ama tam da değil gibi sanki, bilemedik. Otantik, birane havası var. Güzel biralar ve sakin ortam için ideal. Floransa’da canın kokteyl çektiyse, Sabor Cubano’ya gitmelisin. Leziz kokteylleri var, Mojito’su enfes! Fiyatlar ortalama, genelde Sırtçantalılar takılır. Mayday Club’da meyhane havasında bir club. Kendi halinde, sevimli sahibiyle içten bir ortam sunuyor. Pre-Drink ya da yoğun bir gecenin ardından cila için güzeldir. Rumble Rock Bar, rock müzik sevenlere; Volume Bar’da kafa dinlemeyi sevenlere ideal.

Floransa konaklama rehberi

Floransa Gezi Rehberi ‘nde tabii ki öncelikle kendi konakladığımız butik pansiyonu peşinen tavsiye edelim: Guesthouse Sayuri. Sahibi Türk dostu muhteşem Ervis, bizi kendi evimizde hissettirmek için elinden geleni yaptı. Rakı istedik buldu getirdi, makarna istedik aldı muazzam bir restorana götürdü, gezmek istedik rehberlik etti. Dört dörtlük bir adam ve Floransa’nın gizli bir köşesinde, bir apartman içerisinde gündelik hayatı da gözlemleyebileceğiniz muhteşem bir pansiyon. Aynı zamanda da bütçe dostu. Pansiyona girer girmez Ervis bir koca kapta egzotik meyveler getiriyor, bir çoğunu hayatımızda ilk defa tatma şansı yakaladık. Ayrılırken ardımızda ailemizi bırakmış gibi hissettik desek yeri.

Bunun haricinde Floransa’da çok çeşitli; ekonomik ve lüks konaklama seçenekleri bulunuyor. Paraya kıyıp Floransa’nın tadını çıkarmak niyetindeyseniz eski bir saray varisi tarafından otele dönüştürülen Palazzo Magnani Feroni başlıca bayıldığımız öneri. Oldukça merkezi, içinde olağanüstü bir İtalyan restoranı barındırıyor ve en önemlisi burası başlı başına yaşayan bir müze.

arno-view-from-terrace

Ponte Vecchio’ya karşı şöyle bir gün batımı izleyip, odanızda şarabınızı yudumlamak niyetinde isen; Hotel Lungarno güzel bir seçenek. Geleneksel ve otantik bir anlayışla, oldukça lüks ve rahat odaları konaklamana keyif katabilir. Floransa’yı kalbinden keşfetmek için ideal.

Floransa hakkında hayat kurtaran ipuçları

 • Floransa Gezi Rehberi ‘nde başından beri dil döküyoruz, Floransa ufak bir şehir. Tadını çıkarıp havasını solumak için yürüyerek gez. Ama illa toplu taşımayla sağa sola gitmek istiyorsan Firenze Card alman bizden tavsiye. Tüm tramvaylar şehir merkezinde kesişir, ancak gece tramvaylar çalışmaz.
 • Hotellerden ziyade pansiyon ve ev kiralama seçenekleri çok daha ucuz, mutlaka AirBnb’ye göz at.
 • Müzelere girip çıkmak kimi zaman çok pahalı olabiliyor, bu yüzden müzelerin ücretsiz olduğu anları yakalamaya çalış. Örneğin yazın, Perşembe akşamları Uffizi ve Academica’ya giriş ücretsiz!
 • Eğer müze bağımlısıysan, ki allah kolaylık versin, müze kart al mutlaka. 60-70Euro civarında bir ücreti var, can kurtarır.
 • Meydanlardaki ve merkezdeki hiçbir bardan, kafeden su alma inanılmaz pahalı! Çeşme suyu olağanüstü lezzetli olmayabilir, ama temiz ve içilebilir. Roma’da olduğundan fazla çeşme Floransa’da var, güzel bir matarayla tasarruf sağlayabilirsin.
 • Haritanı yırt at. Gerçek bir floransalı gibi davranmak niyetindeysen, gerçekten yırt at. Böylece şehre daha fazla karışabilir ve yerellerle tanışma fırsatı elde edebilirsin. Kaybolmak, keyiflidir.
 • Üstü kalsın ayağını bırak. Hesaplar genellikle bahşiş ve şehir vergisi dahil geliyor, o yüzden havalara girmene gerek yok.
 • Şık giyin. Sanat şehrindesin ve en ünlü tasarımcılar burada doğdu. Onlara saygı göster ve tenis ayakkabınla parmak arası terliklerini kenarı bırak. Dünyanın yüksek moda başkentlerinden birindesin, unutma.

Seyahat etmeyi ve yazmayı; deneyimlerimi başka insanlarla paylaşmayı seviyorum. Yaptığım her gezi ve yazdığım her yazı bilinmeyen soruların ve tutkulu deneyimlerin bir parçası.

7 Yorum

 • Esra Bayık

  Uffizi Gallery’nin giriş ücreti 8-10 euro gibi bir şeydi sanırım. İçerisinde çok sayıda müze bölümü var. Medici ailesine ait tablolar, Boticelli, Michelangelo, Da Vinci, Rembrandt gibi ünlü ressamların eserleri vs. Yalnız bütün koleksiyonları görebilmek için 2-3 saat kuyruk beklemeniz gerekebilir. Perşembe akşamları ücretsiz olduğunu bilmiyordum, sanırım o günlerde kuyruk daha yoğundur 🙂 Güzel ve eğlenceli bir yazı olmuş, emeğinize sağlık.

 • Özlem

  Sevgili Mertcan şu an Floransa’dayız.oğlum üniversiteyi burada okuyacak.Senin bu yazın bizim için muhteşem bir rehber oldu.çok teşekkürler .

  • Mertcan Kulavuz

   Özlem merhaba,

   umarım oğlun başarılı bir geleceğe sahip olur ve rehberimiz Floransa’ya alışması için yardımcı olur. Şimdiden onu çok kıskandığımızı belirtelim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*