Danimarka,  Gezi Yazıları

İskandinavya’nın güzeli: Aalborg

Aalborg gibi kuzey şehirleri her zaman hayalleri süsler, baş ucundadırlar. Bir kere gördüğünüzde silüeti aklınızdan çıkmaz ve bir köşede hep merak uyandırırlar. Danimarka’nın ise en kalabalık şehirlerinden biri olan Aalborg; endüstri ve üniversite kenti olmasının yanı sıra, tarihi evleri ve daracık ama sımsıcak sokaklarıyla büyülü bir romantizm sunuyor.

Geçmişte Ortaçağ’ın etkisiyle endüstri bir kimliğe sahip olan Aalborg, günümüzde yavaş yavaş yerini kültürel bir kent merkezine doğru bırakıyor. Aalborg’ta daralan, kente eşsiz bir güzellik ve enfes bir nezaket katan Lim Fiyordu ise; görülmeye değer. Şehrin dört bir yanında düzenlenen aktiviteler ve özenle korunan turistik cazibeler de Danimarka’nın bu eşsiz kentine ilgiyi arttırıyor.

aalborg1

Aalborg hakkında 4 temel bilgiyi öğrenin:

 • Aalborg, potansiyeli oldukça yüksek bir şehir. Şehir içerisinde üç yüzden fazla restoran, kumarhane, canlı gece hayatı ve eğlenceli alışveriş merkezleri var.
 • 1000 yıllık geçmişi olan bu Viking kenti, Danimarka’nın en büyük dördüncü şehri.
 • Aalborg her zaman keşfetmek için harika bir şehir. Az turist gelmesi, fazla göz önünde olmaması ve keşfedilmeye bekleyen onca köşesi burayı cezbedici kılıyor.
 • Oldukça sessiz ve sakin bir kent olan Aalborg, huzur arayanlar için birebir. Şehirde neredeyse hiç gürültü yok, bisiklet kullanımı oldukça yaygın. Yaşadığınız kentin gürültüsünden bıktıysanız ve biraz kafa dinlemek istiyorsanız Aalborg tam size göre!

Aalborg’ta Hava ve İklim

Kuzeyde olması nedeniyle sürekli aman buz gibidir oralar diye düşündüğümüz Aalborg, aksine ılık havasıyla ön plana çıkan bir şehir. Kış aylarında çok nadiren -10 derecenin altına düşen havasından ziyade, genellikle dereceler -2 ile +2 arasında değişiyor. Yaz ayları ise ortalama 20 derece dolaylarında geziyor. Bu nedenle, sıcak günlerin yaşandığı Türkiye’den yaz vakti serinlemek için Aalborg’a gitmek çok mantıklı. Özellikle Haziran ayları, Aalborg için harika tercih.

Yeni başlayanlar için Aalborg

Yarı ahşap tarihi evleriyle akıllarımıza kazınan Aalborg, Orta Çağ’da önemli bir liman kentiydi. Bu yüzden sokaklarında dolaşırken yer yer Orta Çağ havasını günümüzde hala soluyabilmek mümkün. Tiyatroları, senfonileri, operaları, performans sahneleri ve müzeleriyle de Aalborg, Danimarka’nın kültürel açıdan önemli bir şehri. Örneğin Mayıs sonunda düzenlenen Aalborg Karnavalı; İskandinavya’nın en büyük festivallerinden biri olarak öne çıkıyor. 1974 yılında kurulan Aalborg Üniversitesi de, bugün yaklaşık 20.000 öğrencisiyle kentin kültürel açıdan gündemde olmasında etkili oluyor. Buna ek olarak, şehrin sık sık adını duymamızı sağlayan bir de futbol takımı var; Aalborg FK. Şirin stadyumuyla Türk takımları için tehlikeli bir deplasman olan Aalborg, Avrupa’nın eski ve başarılı futbol kulüplerinden biri.

Aalborg ‘ta görülmesi gereken turistik cazibeler

Aalborg, bir ucundan diğer ucu sadece 67 kilometre olan bir kuzey şehri. Ancak şehir merkezi, bir arada toplanmış olması nedeniyle bir kaç saat içerisinde dahi önemli yapıları görmenize olanak sağlıyor.

Nytorv, şehir merkezi olarak adlandırabileceğimiz bir bölge. Bir çok havalı mağaza burada ve günün en kalabalık saatlerinde insanlar genellikle burada vakit geçiriyorlar. Bir bardak kahveyle mağazalara göz atmak için ideal bir yer. Ayrıca buradan şehrin her yerine ulaşmak için otobüs bulabilirsiniz.

Aalborghus Slot; yani Aalborg Kalesi, Aalborg’un bahsettiğimiz yarı-ahşap mimarisini tam anlamıyla temsil eden tarihsel kent merkezi. 17.YY’dan kalma bu yapı, şehrin sembollerinden biri ve aynı zamanda bir zamanlar Belediye Binası olarak hizmet vermiş. Bugün içerisine girip gezmenize izin verilmiyor ancak dışarıdan bakınca o eski havayı yakalayabilmek mümkün. Buraya giderken; tarihi bir kale beklentisiyle gitmeniz hata olacak. Çünkü kaleyle uzaktan yakından alakası yok.

Aalborg Zoologiske Have ise, sadece Aalborg’ta değil; Danimarka’da bir hayli ünlü bir hayvanat bahçesi. Boş Gezenin Boş Kalfası olarak her ne kadar hayvanların doğal yaşamlarından uzak tutulmasına karşı olsak da, Zoologiske Have bu havayı biraz kırdı. Özenle bakılan ve ziyaretçilerine sunulan dostlarımız, burada bir hayli mutlu göründüler bize. Turistlerin uğrak noktası olan bir yer olduğunu belirmekte fayda var, kimi zaman hayli kalabalık olabiliyor!

aalborg-hayvanat-bahcesi

Jens Bang’s Stenhus, Aalborg’ta Rönesans esintileri taşıyan güzide bir eser. 1624 yılında bu şehre aşık olan Jens Bang tarafından yapılmış ve günümüze kadar özenle korunmuş bir yapı. Bugünlerde Aalborg’un simgelerinden bir diğeri olarak göze çarpıyor. Evin ilginç bir de hikayesi var. Kentin zenginleri arasında dışlanan bir figür olan Jens Bang, bu evi tasarlarken bir köşesine dışarıya doğru uzanan bir dil koymuş. Bu dille, burjuvaziyle alay ediyor. Bir zamanlar eczane olarak da hizmet veren ev, bugün zemin katında Aalborg’un en eski eczanesi olan Svaneapoteket’e de ev sahipliği yapıyor.

Nordkraft, Aalborglular’ın yaratıcılığını gözümüze gözümüze sokan bir yapı. Eski bir fabrika olan bu tesisi bugün modern bir restorasyon ve yaratıcılık hareketine dönüştürmüşler. Kısacası Aalborglular burada kentsel dönüşüm dersleri veriyor. Binaları yıkıp, arsaları pazarlayıp, toplu konutlar dikmenin aslında bir kentsel dönüşüm olmadığını anlamak için ideal yer.

Budolfi Kilisesi, Aalborg Kent Müzesi’ne yakın bir yerde yer alıyor ve şehrin görülmeye değer yapılarından bir tanesi. Şehrin merkezinde bulunan bu kilisenin nerede olduğunu bulmak için çan seslerini takip etmeniz yeterli. Restore edilmiş kilisenin bugün en eski kısmı 1200 yılından kalma. Kesinlikle Aalborg seyahatiniz sırasında hiç bir şey yapmayıp, biraz huzur bulmak için vakit geçirebileceğiniz bir yer. Ayrıca dışı bembeyaz, içiyse rengarenk bir kilise!

Utzon Center; Danimarkalı mimar Jorn Utzon tarafından yapılmış olan Utzon Center, yıllardır sanat, mimari ve modern tasarımların Aalborg’taki en önemli merkezi. Burada her zaman ilginizi çekecek sergiler bulabilirsiniz.

Şehrin olmayan gürültüsünden ve turistlerden uzaklaşmak isterseniz Springeren – Maritimt Oplevelsescenter’ı öneririz. Açık hava deniz müzesi olarak adlandırabileceğimiz bu alandad kocaman bir denizaltının içinde gezebilir, eski tip Aalborg Evleri’nin minyatürlerine göz atabilir ve bir kaç gemiyi inceleyebilirsiniz. Liman kenti olan Aalborg’a da bu yakışırdı zaten, değil mi?

Lindholm Høje bir açık hava Viking alanı! Şehirden biraz uzak bir bölgede yer alıyor ama biraz vaktiniz varsa mutlaka görmeniz gerekiyor. Burası bir Viking Mezarı ama aynı zamanda da Vikingler’in bu bölgedeki ilk yerleşim yeri. Burada bir de ilginç bir müze bulunuyor ve kesinlikle ziyareti hak ediyor.

viking

Detaylıca bahsetmeyeceğimiz ama göz atmanız gereken diğer göze çarpan turistik cazibeleri ise Jorgen Olufsens Evi, KUNSTEN Modern Sanatlar Müzesi, Marina Fjordparken, Kildeparken, Egholm Adası, Skudehavnen Liman Bölgesi, Haanvaerkerhuset, Vor Frue Kirke ve Gaasepigen olarak listeleyebiliriz.

Aalborg’ta ne yenir, ne içilir?

Kentte 300’den fazla restoran olduğundan bahsetmiştik, Aalborglular bu durumdan pek memnun. Özellikle şehrin merkezi olarak nitelendirdiğimiz Nytorv Bölgesi ve etrafındaki onlarca ara sokakta birbirinden güzel ve farklı restoranlar bulabilirsiniz. Jomfru Ane Caddesi bu konudda ön plana çıkan yerlerden. Aalborg’u yemek konusunda güzel yapan en önemli ayrıntı ise kesinlikle çok ulusluluk. Birbirinden farklı yörelerin yemeklerini yiyebileceğiniz farklı tarzda restoranlar var.

mortens-kro

Mortens Kro, Møllea 4-6, hemen listenin başına yazılması gereken Aalborg’un en elit ve pahalı restoranı. Şef Morten Nielsen’in aynı zamanda sahibi olduğu bu restoran, çok şık davetlerin ve yemeklerin düzenlendiği bir yer. Füme alabalık ya da somon, ıstakoz çorbası, kiraz kremalı ahududu dondurması gibi ilgi çekici yemekler bulabilmek mümkün. Rezervasyon yaptırmayı ve giderken şık giyinmeyi unutmayın.

Pho Viet, Osteraagade 18, tipik ve modern bir Vietnam mutfağı. Çok lezzetli Vietnam yemeklerini makul bir fiyata sunuyorlar. Çalışanları oldukça dost canlısı ve iyi ingilizce biliyorlar, zaten mekan bu yüzden turistler tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

Jensen’s Bofhus, C W Obels Plads 3, Aalborg’ta biftek yemek için en iyi adres. Atmosfer harika ve konumu da oldukça iyi. İsteğe göre pişirdikleri ve bir hayli büyük porsiyonlarda servis ettikleri biftekler çok lezzetli, özellikle denediğimiz Sirlion muhteşemdi. Bifteğin yanında servis edilen patates ya da salata da yine aynı şekilde, lezzetli. Kesinlikle Aalborg sınırları içerisinde en harika öğle yemeği.

Knivstikkeri på Jensens Bøfhus på Vesterbrogade i København.

Hos Isidor Henius, Slotsgade 33, bize tamamiyle Budapeşte’de gittiğimiz Hungarikum Bisztro’yu anımsatan sevimli ve ufak bir restoran. Limanda yer alması ve samimi atmosferiyle büyülüyor. Smørrebrød yemek için Aalborg’taki en iyi yerlerden bir tanesi. Harika ekmeklerin üzerine koydukları leziz atıştırmalıklarla Tapas izlenimi uyandırıyorlar. Çaldıkları hoş müzikler ise tam anlamıyla iştah açıyor.

Tüm bunlar haricine leziz italyan pizzaları yemek için Restoran Azzurra’yı, sandviç yemek ve ayaküstü bir şeyler atıştırmak için Nadias Sandwich & Muffins ve Cafe Penny Lane’i, ucuza hot dog ve hamburger yemek için Fontænen’i, gurbet ellerde memleket hasreti gidermek içinse KN Pizza & Kebab 2’yi tercih edebilirsiniz. Ayrıca kahve için ‘Behag din smag’ efsanedir, Cafe Vi 2 ise oldukça keyiflidir. Süpermarket içinse, Føtex iyidir, yereldir ve sabah 7’de kapılarını açar. Diğer ucuzluk marketleri ise Netto, Fakta, Aldi ve Rema 1000.

Aalborg’ta alışveriş, ne alınır?

Buraya gelirken hediyelik eşya dükkanlarını unutun, yok denecek kadar azlar. Bunun yerine kendinizi zarif alışverişlere bırakın çünkü kent bu konuda oldukça canlı. Yayaların daha rahat yürümesi ve adeta alışveriş yapması için tekrar tekrar düzenlenen Nytorv Bölgesi, alışveriş mağazalarıyla dolup taşıyor. Ana cadde olarak tabir edilmeleri nedeniyle Bispensgade ve Algade bu konuda ön plana çıkan iki alışveriş durağı. Kuzey Avrupa’nın en uzun ve canlı caddelerinden biri olan Jomfru Ane’de yine bu konuda listeye eklenebilir.

Aalborg’ta eğlence ve gece hayatı

Aalborg, Danimarka’nın en eğlenceli şehirlerinden biri olarak biliniyor. Tüm yıl boyunca şehir ziyaretçilerine tiyatro, konserler, festivaller gibi bir çok etkinlik sunuyor. Buna ek olarak şehirde yer alan barlar ve kafeler de Aalborg gece hayatına renk katıyor.

jomfru

Dans etmek istiyorsanız kesinlikle gitmeniz gereken yer: Jomfru Ane Gade. Burası Aalborg’un tabiri caizse barlar sokağı ve burada hem yemek için hem de eğlenmek için pek çok alternatif bulmak mümkün. Caddenin, ara sokak bağlantılarıyla aynı zamanda Danimarka içerisindeki en uzun cadde olduğunu belirtelim.

Yaz aylarında masaların dışarıya çıktığı ve eğlencenin sokağa taştığı bu sokakta akşamları muhteşem eğlence oluyor. Herhangi bir mekandan içkinizi alarak sokak partisine dönüşen bu cümbüşe katılabilirsiniz. Kesinlikle görmeye değer.

Bizim aralarında en beğendiğimiz barlar ise; Irish House, John Bull Pub, Søgaards Bryghus ve The Wharf. Ama eminim siz de ilginizi çekecek farklı barlar ya da gece klüpleri bulacaksınız.

Aalborg hakkında hayat kurtaran ipuçları:

 • Aalborg’a Türkiye’den doğrudan uçuşlarla rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Uçuşlar biraz pahalı görünüyor, bu yüzden alternatifleri değerlenirmek isterseniz öncelikle Kopenhag’a ulaşabilir, buradan Danimarka ya da Norveç’e ait yerel havayolu firmalarını kullanabilirsiniz.
 • Havaalanı şehrin kuzeyinde yer alıyor ve buradan 2, 22 (Gece Otobüsü), 70, 71 ve 200 numaralı otobüslerle şehir merkezine gelebilirsiniz. Dilerseniz taksi de mümkün ancak biraz pahalı. Havaalanından şehir merkezine taksiyle ulaşmak ortalama 200Kr tutuyor.
 • Şehir merkezinde her yere yürüyerek ulaşmak çok kolay. Ancak sıklıkla toplu taşıma kullanmak niyetindeyseniz AalborgCard almanızı öneririz. Buna ek olarak, şehri bisikletle gezmek isterseniz; turizm ofislerinden bisiklet kiralayabilirsiniz.
 • Skagen, şehrin kuzeyinde ve biraz dışında yer alıyor. Vaktiniz varsa kesinlikle görmeye değer. Muhteşem manzaralara sahip ve harika fotoğraflara olanak sağlıyor.
 • Şehirde bir adet Casino var ve kumar severler için ideal bir yer. Adı Casino Aalborg ama bir Monaco beklemeyin.
 • Vikingler hakkında detaylı bilgilere ulaşmak için mutlaka Lindholm Høje Müzesi’ne gidin.
 • Hej: Merhaba, God Morgen: Günaydın, God Aften: İyi Günler ve Farvel: Güle Güle demek. Danca bir kaç kelime öğrenmek, oldukça keyifli ve hoşlarına gidiyor.

 Aalborg Konaklama Rehberi

En uygun konaklamalara, ki Aalborg konaklama açısından oldukça pahalı bir şehir, meşhur hotel arama sitelerinden ulaşabilirsiniz. Bunun haricinde en iyi anlaşmalar ve fiyatlar için, yoğun yaz sezonundan ve okul tatillerinden kaçının. Grup halinde seyahat ediyorsanız kesinlikle AirBnb tarzında siteleri deneyin. Muhteşem konsepte evler var ve müthiş insanlarla tanışma fırsatı yakalarsınız.

Bizim gibi hostelde kalmak niyetindeyseniz, DanHostel Aalborg tercihiniz olsun. HiHostels üyesi ve Jugendherberge bağlantısı mevcut. Oldukça rahat ve temiz bir hostel, çok tatlı kabinleri de var ancak Aalborg genelinde olduğu gibi bir hayli pahalı.

Seyahat etmeyi ve yazmayı; deneyimlerimi başka insanlarla paylaşmayı seviyorum. Yaptığım her gezi ve yazdığım her yazı bilinmeyen soruların ve tutkulu deneyimlerin bir parçası.

4 Yorum

  • Mertcan Kulavuz

   Teşekkürler! Aalborg her mevsim güzel, Danimarka’nın en harika şehirlerinden. Türk Hava Yolları’yla doğrudan uçuş imkanı da var. Gidip görmeniz dileğiyle.

 • ALMILA

  Mertcan Bey,
  Eşimin kongresi sebebiyle geçen hafta Aalborg’e gittik. Gitmeden önce yazınızı okuyup, tek tek not almıştım. Tüm yönlendirmeleriniz ile harika bir 3 gün geçirtik, elimizle koymuş gibi bulduk her yeri.

  teşekkür ederiz.

 • Gezi Seyahat Rehberi

  Merhaba Mertcan Bey, Sinem Hanım,
  Aalborg hakkındaki yazınızı merakla ve beğeni ile okuduk. Farklı bir kültür çağrışımı yaptığı için Danimarka çok ilgimizi çekiyor. Umarız biz de seyahat imkanı buluruz. Değerli ve özenli paylaşımınız için teşekkür ederiz. Yazılarınızın sıkı takipçisi olduğumuzu belirtmek isteriz.
  GeziSeyahatRehberi olarak, biz de gezi ve seyahat tecrubelerimizi paylaşmaya başladık. Müsait zamanınızda önerilerinizi yazarsanız çok seviniriz. Hep birlikte nitelikli ve özgün paylaşımlarda bulunmak dileğiyle..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*